Adanaglobal.net üzerine yapılan bir anketin sonuçları görenleri şaşırttı. Adana Avrupa’nın en hoş kenti seçildi. Sitede yer alan açıklamada “1 Mart 2022 tarihinden beri yaptığımız ankete ortalarında Londra, Paris, İstanbul ve Belgrad üzere kentlerinde olduğu ankete Adana ilimiz 3420 oyla Avrupa’nın En Hoş Kenti seçildi” tabirleri kullanıldı. Ankette yer alan başka kentler ise Londra, Paris, İstanbul ve Belgrad olarak karşımıza çıkıyor.

Adana Avrupa’nın en hoş kenti seçildi!

Avrupa’nın en önde gelen kentlerine kıyasla bir numara seçilen Adana, anket sonuçlarını görenleri şaşırttı. Adana, Türkiye’nin en kalabalık yedinci kenti olarak karşımıza çıkıyor. Vikipedi’den alınan bilgilere nazaran Adana, 2021 yılı bilgilerine nazaran 2.263.373 nüfusa sahip. İlin yüzölçümü 13.844 km²dir. Vilayette km²ye 163 kişi düşmektedir. 04.02.2021 TÜİK datalarına nazaran 5’i merkez ilçe olmak üzere toplam 15 ilçesi ve belediyesi vardır. Bu ilçelerde 831 mahalle bulunmakta.

“Adana, Türkiye’deki altıncı büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen tarım, ticaret ve kültür merkezlerinden biri. Türkiye’deki maden zengini 4. bölge olan Adana; krom, demir, manganez, kurşun ve çinko yatakları açısından değer taşımakta. Adana’nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay vilayetlerini kapsayan coğrafik, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’nın merkezinde bulunur. Yaklaşık 6,33 milyon beşere mesken sahipliği yapan bölgenin büyük bir kısmı, tarıma epey elverişli, geniş ve düz bir arazidir.”