Eylül 2021’de Cardano (ADA) ağı, akıllı kontrat fonksiyonelliğinin dahil edilmesini kapsayan ve onu her zamankinden daha süratli ölçeklenebilirlik ve performans sağlayan kıymetli bir yükseltme aldı.

ADA yatırımcılarına müjde! Cardano’daki akıllı mukavelelerin sayısı yeni bir rekor kırdı!

Plutus (Cardano tabanlı akıllı kontratlar platformu), yükseltme nedeniyle değerli bir büyüme yaşadı.

Cardano Blockchain Insights istatistiklerine nazaran, Plutus Komut Belgesi sayısı 28 Mart ile 30 Mart ortasında sırasıyla 1.671 ve 2.160 iken 489 artarak Cardano’daki akıllı mukavelelerin sayısının 2.000’i aştığını gösteriyor.

Cardano ağındaki Plutus komut belgeleri (akıllı sözleşmeler). Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Grafik, şu anda Cardano blok zincirinde çalışmakta olan gerçek dünya Plutus tabanlı akıllı mukaveleleri gösteriyor. Alonzo yükseltmesi, 12 Eylül 2021’deki hard fork aktifliğinin bir modülü olarak uygulandığında, bu akıllı kontratlar blok zincirinde yayına girdi.

Cardano yükseltmeden nasıl yararlanıyor?

27 Ocak’ta Cardano ağındaki toplam Plutus komut evrakı sayısının birinci olarak 1.000’e ulaştığını belirtmekte yarar var.

Kayda bedel bir yükseltme, merkezi olmayan finansal (DeFi) uygulamaları geliştirmek için bir temel sağlarken, tıpkı vakitte ADA’yı geliştirici topluluğu için daha programlanabilir hale getirir.

Cardano ekosisteminin vakit içinde birkaç kıymetli ağ yükseltmesinden geçmesine karşın, Cardano ortamında akıllı mukaveleler uygulandığında bir dönüm noktası olayı meydana geldi.

Spesifik olarak, ağa bağlı merkezi olmayan uygulamaların (dApps) sayısı ve Cardano’nun geliştirici tarafından benimsenmesi, blok zincirinin sürdürülebilirliğini belirlemede çok değerli değişkenlerdir.