Avrupa Birliği, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde son yaptırım cinsinde Rusya’ya yüksek kıymetli kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı.

Bir basın açıklamasında AB, Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketi kapsamında, kripto varlıklarını amaç almanın tüm boşlukları kapatmayı amaçladığını belirtti.

AB’den Rusya’daki kripto yatırımcılarına soğuk duş!

AB, ‘potansiyel boşlukları’ kapatmak için Rusya’da yüksek pahalı kripto hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı! Bu, Rusya’nın batı tarafından uygulanan kapsamlı mali yaptırımları yenmek için bir alternatif olarak kripto varlıklara yönelebileceği ortaya çıktıktan sonra oldu. Yapılan açıklamada şu kelamlara yer verildi;

“Rusya’ya yüksek bedelli kripto varlık hizmetleri sağlama yasağı. Bu, potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacaktır<…>Güçlü Ruslara tröstler hakkında tavsiye verilmesine ait bir yasak, onların servetlerini AB’de saklamalarını zorlaştıracak”

AB ayrıyeten yaptırımların kripto cüzdanlarına para yatırmayı yasaklamaya kadar uzandığını belirtti. AB kuruluna nazaran, Rusya’nın Bucha’daki mezaliminin akabinde ek yaptırımlar kabul edildi.

Ukrayna işgalinin akabinde, AB merkezli kripto borsaları başlangıçta Rusya’da hedeflenen bireylerden süreçleri yasaklayan yaptırımlar uygulamak zorunda kaldı. Yönergeye karşın, Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde tarafından kabul edildikten sonra birtakım boşlukların bulunduğuna dair telaşlar vardı.

AB mali yaptırımları kripto para ile mi hudutlu?

AB, kripto paranın yanı sıra, AB üye ülkelerinin rastgele bir resmi para ünitesinde tabir edilen banknotların ve pay senetleri üzere devredilebilir menkul değerlerin Rusya ve Beyaz Rusya’ya satışını da yasakladı.

Son yaptırımlar, ülkenin bankacılık kesimindeki pazar hissesinin %23’ünü temsil eden VTB de dahil olmak üzere dört Rus bankasına tam süreç yasağını daha da doğruladı.