Meclis ve Senato’dan kripto para ünitesiyle ilgili birkaç yürek verici rapor olmasına karşın, bir kongre üyesi bilhassa Bitcoin’in benimsenmesine yönelik olumlu taraflardan daha fazla olumsuzluk bekliyor üzere görünüyor.

ABD’den El Salvador’a Bitcoin yansısı; ”dikkatsiz bir kumar!”

ABD Kaliforniya 35. Bölge Temsilcisi, Kongre Üyesi Norma J. Torres, 4 Nisan’da, Kongre Üyesi Rick Crawford ile birlikte El Salvador’da ABD’nin Bitcoin’i benimsemesine yönelik riskleri azaltmak için El Salvador’da Kripto Para Sorumluluğu (ACES) Yasasını, yasal ihlal olarak yürürlüğe koyduğunu duyurdu.

Torres, tasarıyı sunarken bir tweet’te Orta Amerika ulusunun Bitcoin’i benimsemesini “dikkatsiz bir kumar” olarak nitelendirdi. Açıklama tam olarak şu halde;

“El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi, inovasyonun niyetli bir biçimde kucaklanması değil, ülkenin istikrarını bozan dikkatsiz bir kumardır.“

Açıklamada şu tabirlere yer verildi; ”El Salvador bağımsız bir demokrasi ve onun kendi kendini yönetme hakkına hürmet duyuyoruz, lakin ABD’nin finansal sistemlerimizi bu kararın risklerinden korumak için bir planı olmalı.”

Tasarı, Dışişleri Bakanlığı’nın, ülkenin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinin bir sonucu olarak El Salvador’da siber güvenlik, ekonomik istikrar ve demokratik yönetişim riskleri hakkında bir kıymetlendirme yapmasını ve tıpkı vakitte bu tıp riskleri azaltmak için bir strateji geliştirmesini gerektiriyor.