Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), dijital sanat yapıtlarının sunduğu kıymetten yararlanmayı amaçlarken müşterilerle etkileşim kurmak isteyen şirketler ve bireyler tarafından giderek daha fazla kullanılıyor. Bu nedenle birçok kuruluş, NFT’lerin emekleme etabında olmasına karşın eserleri korumak için ticari markalara giderek daha fazla odaklanıyor!

ABD NFT ticari marka müracaatları, 2022’de geçen yıla kıyasla 400 kat arttı!

Finansal incelemeleri ile bilinen Finbold tarafından edinilen datalara nazaran, 2021’de ABD’deki NFT ile ilgili ticari markalar 1.263’te kaldı ve 2020’deki üç müracaat olduğunu dikkate aldığımızda, 421 kat büyüdüğünü görüyoruz. 2021’de ise en yüksek ticari marka başvurusu Aralık ayında 407 ile kaydedildi. Halbuki 2021’in Ocak ayında sıfır ticari marka başvurusu vardı.

Genel olarak, müracaatlar son altı ayda hızlandı ve Ağustos 2021 ile Ocak 2022 ortasında %552,17 arttı. Bilhassa, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) Ocak ayında 450 ile şimdiye kadarki en yüksek başvuruyu aldı.

NFT ticari marka müracaatlarına ait bilgiler, USPTO lisanslı ticari marka ve patent avukatı Michael Kondoudis ( The Law Office of Michael E. Kondoudis ) tarafından sağlanmaktadır.

Markalar neden NFT ticari markalarını dosyalamak için çabuk ediyor?

Ticari marka müracaatları, NFT’lerin potansiyel beklentileri üzerinde merak, heyecan, şüphecilik ve coşku çektiğinde ortaya çıkarıyor. Belgeler, şirketlerin ve bireylerin markalarını korumak için blok zinciri alanına girme muhtaçlığına işaret ediyor ve dalın potansiyeline güveniyor.

Ticari markaları dosyalama gereksinimi, artan düzmece kopyaları ortadan kaldırma maksadı de dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından gerekli kılınmıştır. Örneğin, bir NFT pazarı olan OpenSean, platformlardaki birçok basılmış koleksiyon modülünün intihal edilmiş eserler, düzmece koleksiyonlar yahut spam olduğunu ortaya çıkardı .

Genel olarak, ticari markalar birden fazla markanın fizikî mallar olmadan fikri mülkiyetten para kazanmasını sağlayacaktır. Genel olarak, markalar sahtekarlığa karşı muhafaza sağlayamazsa, geçersiz eserler piyasaya çıkarsa tüketiciler kendilerini aldatılmış hissedebileceğinden bunun kalıcı tesirleri olabilir.