Gözler açıklanacak olan ABD enflasyon verilendeydi. Artık ABD enflasyon dataları açıklandı. Aralık ayında yüzde 7 olarak açıklandı. Pek çok finansal göstergeyi etkileyen ABD enflasyon verisi tüm dünyada yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor.

Fed Lideri Jerome Powell dünkü konuşmasında şimdi enflasyon sayısı açıklanmadan, “Araçlarımızı ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” sözlerini kullanmıştı.

Yeni açıklanan enflasyon oranı 40 yılın doruğuna ulaşmış durumda. Analistlerin değerlendirmelerine nazaran, ABD enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenen faiz artırımının zamanlaması açısından değerli. Beklentilerin üzerinde gelen bir bilgi kelam konusu olursa FED faiz artırımında agresif davranabileceğini söylemişti.

ABD enfasyon sayısı açıklandı! Beklentinin üstünde

Bugün açıklanan enflasyon oranı da yüzde 7 olarak belirlendi. ABD’de yaşanan enflasyon halka nasıl yansıyor diye sorulduğunda “vatandaşın cebinde hala hayatını karşılayabilecek parası oluyor” tabirleri kullanıldı.

ABD’de kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 6,8’e yükselerek; Haziran 1982’den bu yana en yüksek enflasyon oranı olarak karşımıza çıkmıştı. Enflasyon, Ekim ayından itibaren bir aylık periyotta ise yüzde 0,8 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon göstergesi besin ve güç hariç enflasyon ise Kasım ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 4.9 artmıştı. Enflasyon bilgilerinin açıklanmasıyla dolar kurunda hareketlilik olacak mı altın fiyatları ne olacak üzere sorular vatandaşın aklına takıldı.