Bir otobüs büyüklüğünde olan ve saniyede 2 buçuk kilometreden fazla süratle hareket eden roket modülü Ay’a çarpacak. Bu roket modülü yaklaşık 8 yıldır uzayda yuvarlanıyor. Denetimden çıkan bu kesim şu anda Ay’a gerçek ilerliyor. Gök bilimcilere nazaran, uzayda yuvarlanan roket güçlendirici modülün 4 Mart’ta ay yüzeyine çarpacağı varsayım ediliyor.

İnsan üretimi bir obje birinci defa diğer bir uzay cismine çarpacak. Kimileri bu durumu “Dünya’yı kirlettiğimiz yetmedi artık de uzayı kirletiyoruz” olarak nitelendiriyor.

Çarpoşma beşerler için tehdit oluşturmuyor

Çarpışma, Ay’ın dünyaya bakmayan uzak tarafında meydana gelecek Bu sebepl beşerler yahut öbür uzay araçları için rastgele bir tehdit de ortaya çıkmayacak. Önemli bir hasara neden olmasa da küçük bir krater açılması bekleniyor. Olaydan kimin sorumlu olduğu ile ilgili ise tartışmalar devam ediyordu.

Kimileri Çin’i sorumlu tutarken kimileri da sorumlunun Elon Musk olduğunu söylüyor. Lakin daha evvel Space X roketinin kesimi olduğu açıklandı.

Gökbilimci Bill Gray de başlangıçta roketin SpaceX’e ilişkin olduğunu düşünenlerden. Gray, “Bu bir SpaceX sorunu değil, bir Çin sorunu da değil. Hiç kimse bu tıp bir yörüngede çöplerle ne yaptıkları konusunda bilhassa dikkatli değil” tabirlerini kullandı.

Siz bu hususla ilgili ne düşünüyorsunuz? insan imali bir modülün Ay’a çarpması uzayı da kirlettiğimiz manasına gelir mi?