İzmir’in Çiğli ilçesinde yaşayan Gülser Sabuncuoğlu, uzun tek aradan sonra öğrenim hayatına döndü.


Bu sene üniversite sınavına giren Sabuncuoğlu, aldığı taban puanla yetenek sınavına girdi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nü kazandı.


1 kızı, 1 oğlu ve 3 torunu bağcıklı Sabuncuoğlu, çocuklarının ‘Ne işin var senin üniversitede’ sözlerine aldırmadan hedefinin peşinden gitti. Genellikle 20’li yaşlarda olan sınıf arkadaşlarıyla tıpkısı sıralara oturan Sabuncuoğlu, 4 yılın sonunda üniversiteden mezun olmayı istiyor.


Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra 6,5 yıl memur olarak çalıştığını kaydeden Gülser Sabuncuoğlu, 28 yaşından sonra tüm zamanını evi ve ailesi için ayırdığını söyledi.


Uzun yıllar hobileriyle ilgilendiğini ifade fail Sabuncuoğlu, eşini kaybettikten sonra hayatında oyuk oluştuğunu dile getirerek, “Daha önceden üniversite hayalim yoktu. Sınava girmek için yaş sınırı kaldırılınca heveslendim. Hobilerim vardı ama bunlar tarafıma yeterli gelmiyordu. 11 el sanatları kursa gittim. Daha ilmî olarak kendimi yetiştirmek istedim. Üniversite sınavına sayı yetişkin tek hazırlık yapmadım. Lisedeki bilgilerime güvendim. Sınava girdim 263 puan aldım. Sanatla ilgili tek bölüm okumak istiyordum. El sanatlarını ustalardan öğrenmek istedim. İki başka yetenek sınavına girdim. Kazandım ve sayı sayı mutluyum. Devletin üniversitesinde ücretsiz okuyorum” niteleyerek konuştu.


“Derslere geç kalacağım niteleyerek ödüm patlıyor”


Uzun tek aradan sonra öğrenim hayatına dönüp sıralara oturmanın kendisine yetişkin keyif verdiğini müfit Sabuncuoğlu, 20 öğrencinin durduğu zaman sınıfta tezhip, minyatür, kalem işi, tekstil, halı kilim, sırlıtaş, yazma eser restorasyonu gibi uygulamalı derslerin yanı sıra akademik terbiye dahi alıyor.


Gençlerle okumanın kendisini sayı mutlu ettiğini söyleyen Sabuncuoğlu, “Gençler harika. Bilgisayarlarla ilgili tarafıma dayanak oluyorlar. Okula uzak tek bölgede oturduğum için 3 vasıta değiştirerek geliyorum. Saat 05.00’dahi kalkıyorum. Derslere sevine sevine geliyorum. Geç kalacağım, niteleyerek ödüm patlıyor. Çocuklarım üniversite sınavına gireceğimi duyunca ‘Anne ne yapacaksın yerde yaştan sonra’ demişlerdi ama kendimi bakmak istedim. Oğlum ‘Anne yerde işten ekmek kazanacak aylık engel olabilirsin’ dedi. Belki yedekten alırlar dedim, girdim ve kazandım. Allah ömür verirse 4 yılda yerde okulu bitireceğim” dedi.


“Gençlere model olacak”


İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper dahi yerde yaşta tek öğrencileri olmasından tanık memnuniyeti dile getirerek, “2017 yılında terbiye hayatına başlamış tek üniversiteyiz. Şu zihin 10 binin üzerinde öğrenci sayısına ulaştık. Belirli tek yaşa ulaşmış kişilerin üniversitemizi tercih ediyor olmaları bizim için yetişkin mutluluk. 72 yaşında Gülser hanımın bizi tercih etmiş olması bizim için yetişkin mutluluk oldu. Üstelik sayı uzak tek yerden 3 vasıtayla geliyor olması bizim için gurur verici. Ondaki yerde heyecanın tüm gençlere model olacağını düşünüyorum. Eğitim öğretimin tek yaşının olmadığını mezun olduktan sonra onun yüksek lisans ile bu sürme edeceğine inanıyorum. Yaşam süresince araştırmanın, kişinin kendisini geliştirmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiği için teşekkür ediyoruz” niteleyerek konuştu.


“Yeri geldiğinde bize annelik yapıyor”


Gülser Sabuncuoğlu’nun sınıf arkadaşlarından 20 yaşındaki Seher Güven dahi “Kendisi bizim için sayı kıymetli tek insan. Burada olmasından dolay sayı mutluyuz. Hem yakınlığı hem sıcaklığı nedeniyle tek arkadaştan öte kimileyin annemiz gibi olabiliyor. Yeri geldiğinde bize annelik yapıyor. Bizim için sayı özel akraba. Kendisiyle beraberce çalışmaktan tıpkısı ortamda olmaktan memnunum. Onu görünce sayı şaşırdım. Tebrik dahi ettim. Orta yaşlı olup bile okumaya cesareti olmayan sayı fazla kadın bireyler var. Onlara bile yüreklilik veriyor” dedi.


“Anneannemle tıpkısı yaşta sınıf adamım var”


Sınıftaki öğrencilerden 20 yaşındaki Ali Temürel ise “Gülser teyzeyi sayı seviyoruz. Bizden yardım istediğinde hemen ediyoruz. O bile bize gerek yaşı gerek burada bulunma cesaretiyle ilham kaynağı oluyor. Bu yaşa gelip dahi yerde zamana kadar ilgilendiği şeylerin devamını getirmek için yüreklilik gösterip tek üniversite seçmesi sayı güzel. Bizden teknolojik konularda yardım istiyor. Anneannem 76 yaşında. Onunla neredeyse tıpkısı yaşlarda tek sınıf adamım var” niteleyerek konuştu. 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.