İkinci sıradaki kripto para ünitesi Ethereum, sermaye girişlerinde bir artış kaydeden varlık ile kısa vadeli bir temel bulmuş üzere görünüyor. 20 Mart ile 27 Mart ortasında, Ethereum’un piyasa bedeli, Proof of Stake (PoS) yükseltmesi beklentisiyle birlikte 346,7 milyar dolardan 377,1 milyar dolara yaklaşık 31 milyar dolar kazandı.

7 gün içinde Ethereum’un piyasa kıymeti 30 milyar dolar arttı! Pekala bu ne manaya geliyor?

Kripto piyasa, son kazanımların artıp artmayacağını izleyecek olsa da, Ethereum iki hafta boyunca sermaye girişini sürdürdü. Fırın test ağında Ethereum “birleştirme” nin başarılı bir halde başlatılmasından sonra, 15 Mart’ta yükseliş eğilimi uyandı ve uzmanlar yükseltmeyi ralliye bağladı.

USD cinsinden Ethereum piyasa kıymeti; Son 7 gün. Kaynak: CoinMarketCap.com

PoS, yatırımcıların platforma daha fazla oyuncu çekecek bir yetenek olan Ethereum’u kullanmalarını sağlayacak. Ek olarak, PoS protokolü Ethreum’un güç tüketimini değerli ölçüde azaltacak ve Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim (ESG) ile ilgilenen kurumsal yatırımcılar ortasında daha yüksek bir çekiciliğe sahip olacaktır.

Kayda bedel bir nokta ise, varlığın tıpkı periyotta piyasa kıymetinde dalgalanmalar kaydeden Bitcoin’i gölgede bırakması.

Ethereum’a ilgi tekrar neden arttı?

FalconX’in Kurumsal Kapsam Lideri Aya Kantorovich’e nazaran, yükseltme etrafındaki heyecan Ethereum’a olan ilgiyi artırıyor.

Yükseltmenin yanı sıra Kantrorovich, büyümeyi Bitcoin etrafındaki yükseliş üzere başka piyasa faaliyetlerine de bağladı.

Sermaye girişinin, hedge fonları ve perakende yatırımcıların kâr hisselerini Bitcoin’den alıp Ethereum’a aktarmalarından da kaynaklanabileceğini belirtti.

Ayrıyeten Kantorovich, Ethereum’un gölgesindeki Bitcoin ticaretine karşın, bir numaralı kripto para ünitesinin oynaklıkta bir düşüş kaydettiğini kaydetti.

Kurumsal oyuncuların artık Bitcoin fiyatını etkilediğini, hasebiyle son vakitlerde pay senetleri ile korelasyon içinde olduğunu belirtti.