Her sağlam sosyal medya stratejisine yönelik çerçevem ​​altı M kelimesi içerir: misyon, mesaj, yönetim, araç, ölçümler ve izleme.

Ne zaman yeni bir strateji oluşturmam gerekse buradan başlıyorum.

Kitabın geri kalanında bu unsurlar ayrıntılı olarak ele alınmaktadır ve burada her birinin anlık görüntüsü bulunmaktadır.

Misyon

Hedefler neler? Hedefleri bilmek çok önemlidir çünkü bunlar nedendir.

Marka veya kuruluş neden sosyal medya kanallarını kullanıyor?

Şirketin misyonundan bahsetmiyorum; sosyal medya misyonu tüm organizasyonun misyonundan farklı olmalıdır.

Sosyal medya göreviniz (kabul etmeyi seçerseniz) daha çok James Bond veya John Wick’in üstleneceği bir göreve benzer; belirli bir hedefi karşılama görevi.

Onlara ulaşmak için hedeflerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Stratejinizi zorlayan kararlarla karşı karşıya kaldığınızda hedefleriniz Kuzey Yıldızınız olur.

Net hedeflere sahip olmak, sosyal medyayı kullanarak ulaşmaya çalıştığınız hedeflerle uyumlu olmayan veya bunları desteklemeyen içerik veya taktiklere “Hayır” demek için size neden verir.

Aksi takdirde içeriğiniz odak noktasından yoksun kalacaktır ve eğer platformu neden kullandığınızı bilmiyorsanız, kitleniz de bunu bilmeyecektir.

Sosyal medyayı sırf platformlarda yer almak için kullanmak, çarkın üzerinde amaçsızca çok iş yapan ya da hiçbir şey başaramayan bir hamster olmaya benziyor. Eğer bunu neden yaptığınızı bilmiyorsanız, neden yapıyorsunuz?

İleti

Hedeflerinizi desteklemek için anlatmak istediğiniz hikayeler nelerdir?

Hikaye anlatıcılığının önemini ve değerini hepimiz biliyoruz. Hedef kitlenizle bu şekilde duygusal bir bağ kurarsınız.

Bu, hedef kitlenize onların ihtiyaçları, endişeleri ve öncelikleri ile ilgili olduğunuzu göstermenin bir yoludur.

Kimse kimsenin bir noktaya değinmesini dinlemek istemez, ancak insanlar iyi bir hikaye dinlemek için duracaktır. Mesajınızla tutarlı olmak, hedeflerinize nasıl ulaşacağınızdır.

Yedi pazarlama kuralı, müşterilerin bir satın alma işlemi yapmadan önce markanızla en az yedi kez karşılaşması gerektiğini belirtir.

Bir zamanlar birlikte çalıştığım bir meslektaşım, sizin, yani şirket içinde çalışan çalışanların bir mesajdan bıkmanız gerektiğini, örneğin mesajı bir kez daha duymak zorunda kalırsanız, tüketiciler bunu fark etmeye başlamadan önce kelimenin tam anlamıyla kusmak istemeniz gerektiğini söyledi. BT.

Bu nedenle hedef kitlenize ulaşabilmek için mesajlarınızın sürekli, tekrarlı ve lazer odaklı olması gerekir. Sosyal medya akışlarınız hangi hikayeleri anlatıyor?

Yönetmek

Süreçleriniz ve prosedürleriniz nelerdir?

Sosyal medya içeriği yayınlarken bir sisteme sahip olmak önemlidir ve bunların tamamı yazılı olmalıdır.

Süreç ve prosedürlerin kağıt üzerinde yazılı olmasının, onları daha resmi ve resmi hissettiren bir yanı var.

Bir süreç belgeniz olduğunda, liderlik ve paydaşların güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

Süreci görebildikleri ve anlayabildikleri zaman, bu onlara arka planda bir bakış açısı kazandırıyor ve sürecin gizemini ortadan kaldırıyor ve umarım, eğer bu sizin deneyimlediğiniz bir şeyse, süreci daha az mikro yöneteceklerdir.

İçeriği gelişigüzel yayınlamak istemezsiniz. Hataları önlemek için ne kadar çabalarsanız çabalayın, bunlar olacaktır ve bir süreç olması bu hataları en aza indirir.

Ayrıca hataların ciddiyetinin en aza indirilmesine de yardımcı olur. Bir sürece sahip olmak, içerik yayınlamayı daha güvenilir hale getirir.

Orta

Birincil platformlarınız nelerdir?

Önemli olan aktif olduğunuz sosyal medya kanallarının sayısı değil, içeriğinizin kalitesidir. İçerik iyiyse insanlar bunu fark edecektir.

Herhangi bir kanaldaki iyi içerik, kazanılmış medyaya yol açabilir.

Bugüne kadar çok sayıda platformda faaliyet gösteren bir kuruluş hakkında yayınlanmış bir makale görmedim.

Viralliğin hangi platformda olduğu ile hiçbir ilgisi yoktur ve tamamen içeriğin kendisiyle ilgilidir.

Tüm platformlarda yer almanın çok fazla önemsendiğini düşünüyorum. İçerik iyi değilse hiçbirinde yer almanın bir anlamı yok.

Metrikler

Hangi numaraları takip ediyorsunuz?

Günün sonunda veriler, hatta anekdot niteliğindeki veriler bile, yaptığınız şeyin işe yarayıp yaramadığını size söyler.

Başlamadan önce hangi ölçümleri izlemeyi planladığınızı belirlemek önemlidir; bu nedenle bu, stratejinin önemli bir parçasıdır.

Bazen hedefiniz ile izlemek istediğiniz ölçüm arasında doğrudan bir çizgi olabilir. Örneğin hedefiniz büyüme ise takipçileri takip edersiniz.

Ancak, hedefiniz ile incelemek istediğiniz metrik arasında daha çok noktalı bir çizgi olması muhtemeldir; yeni bir ürünün piyasaya sürülmesiyle ilgili farkındalık veya heyecan gibi bu daha az belirgindir.

Bu durumda, yeni ürünü tanıtan içeriğe ilişkin etkileşimi, yeni ürün ve lansman hakkındaki yorumları ve yorumların duygusunu ve ürün ve lansmandan bağımsız olarak bahsedilenleri kaydedebilirsiniz.

İhtiyacınız olanı en baştan takip etmeye başladığınızda, geri dönmekten daha kolaydır. Gördüğünüz yorumların ekran görüntülerini alın ve ihtiyacınız olan sayıları kaydedin.

Bu şekilde, her an konunun sosyal medyada nasıl gittiğine dair rapor vermeye hazır olacaksınız ve içeriğin hedef kitlenizde yankı uyandırıp uyandırmadığını erkenden bileceksiniz.

İzleme

Dinleyicilerinizi dinliyor musunuz? Sosyal medyadaki etkileşimlerine dikkat ederseniz çok şey açığa çıkaracaklar.

Size geri bildirimde bulunacaklar, mevcut duygusal durumlarını, ihtiyaçlarını ve kanallarınızda daha fazla görmek istediklerini verecekler.

Yorumlarda çok fazla gürültü olsa da topluluğunuzun sizin hakkınızda ne hissettiği ve onlarla çevrimiçi ilişkiniz hakkında da zengin bilgiler bulacaksınız.

“Gönder”e bastığınızda işlem bitmiyor.

İşte o zaman topluluk oluşturma kısmı başlıyor.


Bu alıntı Jenny Li Fowler ©2023 tarafından yazılan Organic Social Media’dan alınmıştır ve Kogan Page Ltd’nin izniyle çoğaltılmış ve uyarlanmıştır.

Kitabı satın almak için SEJ okuyucuları, tüm ABD ve Birleşik Krallık adresleri için %20’lik özel bir indirim ve ücretsiz gönderimden yararlanır. Teklifinizi kullanmak için buradaki OSM20 kodunu kullanın.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: Gorodenkoff/Shutterstock