Florida polisi, bir müşteriden yaklaşık 575.910 dolarlık kripto para çaldığı argümanıyla bir siber güvenlik uzmanını tutukladı. WFLA’nın bildirdiğine nazaran, 27 yaşında olduğu belirlenen kuşkulu Aaron Daniel Motta, kurbanın güvenlik sistemini kurarken dijital varlıkları aktardı.

600 bin dolar pahasında kripto parasını çaldırdı! Yatırımcılar dikkatli olun!

Siber güvenlik uzmanına, yaklaşık 600 bin dolar bedelinde kripto para çalma sebebi ile dava açıldı. Davanın detayları, Motta’nın müşterinin Trezor donanım cüzdanını çaldığını ve parayı kendi cüzdanına aktarmadan evvel şifreye eriştiğini gösteriyor.

Enteresan bir formda Motta, Linkedin’de kendisini Motta Management & Mitigation Services’ı işleten “sertifikalı bir etik hacker” ve “CyberSec analisti” olarak tanımlıyor. Kuşkulu, iki adet büyük hırsızlık ve bilgisayar kullanıcılarına karşı hatalarla suçlandıktan sonra kefaletle özgür bırakıldı.

Donanım cüzdanlarının güvenlik açıklarından yararlanan bilgisayar korsanları

Hacker, birebir yerde bulunan Trezor’un şifresine erişmiş olsa da, donanım cüzdanı, dijital para ünitelerini depolamak için dünyanın en güvenlileri ortasında sayılıyor. Güvenlik garantisine karşın, bilgisayar korsanları, kuşkulu olmayan sahiplerden kripto çalmak için bu çeşit cüzdanlardaki güvenlik açıklarından yararlanır.

Örneğin, daha evvel finans tahlilleri ile bilinen Finbold tarafından bildirildiği üzere, Trezor donanım kripto para cüzdanı kullanıcıları yakın vakit evvel yeni bir kimlik avı kampanyasının gayesi haline geldi. Atak, büyük e-posta pazarlama platformu Mailchimp’in toplumsal mühendislik ihlalini ve müşteri datalarını çalmayı içeriyordu.

Bilgisayar korsanlarının, Trezor kullanıcılarına hesaplarının bir data ihlali nedeniyle ele geçirildiğini sav eden toplu e-postalar gönderdiği bildiriliyor. Berbat oyuncular, sahiplerini yeni bir PIN ayarlamanın yanı sıra Trezor Suite’lerini güncellemeye yönlendirdi.

Bu, Trezor’un bu yılın başlarında , cüzdandaki anahtarı ve PIN’i RAM’e kopyalamak üzere birtakım güvenlik açıklarını düzelttiğini belirtmesinden sonra geldi. Cevap, bir YouTuber’ın cüzdanı nasıl hacklediğini ve yaklaşık 2 milyon doları nasıl geri kazandığını açıkladığı detaylı bir görüntünün akabinde geldi.