Namecheap, uzun süredir milyonlarca alan adını barındırmak için kullanılan en popüler alan adı kayıt şirketlerinden biri olmuştur. Uzun süreli kullanıcılar olarak, güvenliği ve arayüzlerinin kullanım kolaylığını nasıl karşıladıklarını kişisel olarak doğrulayabiliriz.

Namecheap yalnızca en rekabetçi fiyatlı yeni alan adlarından bazılarını sunmakla kalmaz, aynı zamanda yenileme fiyatları da sürekli olarak en düşükler arasındadır.

Hatta sadece 0,88$’a yeni bir .com alan adı alabilir ve buradaki özel kuponlarımızla tüm alan adlarında %10 indirim kazanabilirsiniz.

Her zamanki (.com, .net, .info, .org) Üst Düzey Etki Alanları veya TLD’lerin yanı sıra, Namecheap çok çeşitli yeni alan adı uzantıları sunar. Tüm yeni TLD’leri, buradaki keşif araçlarını kullanarak veya yalnızca standart alan adı aramasını kullanarak ve aşağıda gösterildiği gibi “Yeni” sekmesine tıklayarak keşfedebilirsiniz:

Namecheap alan adı arama arayüzü

Arama işlevi, ön sipariş verebilmeniz için size mevcut olan alan adlarını ve gelecek sürümleri gösterecektir. Yeni alan adları için ön sipariş vermek, kullanılabilir olduğunda alan adını kaydettirmek için yapılan bir istektir, ancak alan adı popülerse birçok kişi aynı alan adını almaya çalışabileceğinden alan adınızı alacağınızı garanti etmez.

Alan adı müsait değilse “Teklif Yap” seçeneği çıkıyor. Bu sizi “DomainAgents” adlı, Namecheap ile birlikte çalışarak alan sahibiyle iletişime geçerek satın alma işlemi için pazarlık yapan premium bir hizmete götürecektir.

Ücretsiz, Temel ve Premium DNS Barındırma Hizmetleri

Ücretsiz DNS Temel DNS Planı Premium DNS Planı
HDS Hiçbiri Hiçbiri 100%
herhangi bir yayın Numara Numara Evet
DNSSEC Bölge İmzalama Numara Evet Evet
Aylık sorgular 500 bin 1 milyon 2 milyon
Fiyat Özgür Özgür yılda 4,88 $

FreeDNS, etki alanı başka bir yerde kayıtlı olan kullanıcılar da dahil olmak üzere herkese açıktır. Etki alanınızı Namecheap aracılığıyla satın alırsanız, daha fazla aylık sorguya izin veren ve DNSSEC Bölge İmzalama ile birlikte gelen Temel DNS Planına otomatik olarak hak kazanırsınız.

FreeDNS ve BasicDNS’leri için, DNS aramalarının hızını ve performansını artırarak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için coğrafi olarak dağınık ad sunucuları kullanırlar. Bunun, AnyCast içeren PremiumDNS’lerinden ne kadar farklı olduğu belli değil.

Dünya Çapında bir hedef kitleniz varsa veya güvenliği, çalışma süresini ve en önemlisi hızı her şeyden önce takdir ediyorsanız, Premium DNS Planlarına kaydolmanızı önemle tavsiye ederiz. Bu, aşağıdaki avantajlarla birlikte gelir:

 • %100 DNS Çalışma Süresi Garantisi
 • DNS, tamamen yedekli, küresel olarak dağıtılmış 17 Anycast konumundan hizmet verdi
 • Gelişmiş DNS DDoS Koruması
 • Herhangi bir kayıt kuruluşunda herhangi bir alan adı ile çalışır
 • DNSSEC imzalı TLD’ler için eksiksiz DNSSEC desteği
 • Sorgulanan ana bilgisayar adları, kayıt türü ve ülke için raporlara erişim sağlayan yeni Analitik Gösterge Tablosu yakında kullanıma sunulacaktır.

Aşağıdaki tablo Namecheap tarafından oluşturulmuştur ve DNS’lerinin rekabete göre nasıl bir yığın oluşturduğunu göstermektedir:

Namecheap DNS karşılaştırması

Gördüğünüz gibi, fiyat son derece rekabetçi ve yedi kat daha pahalı olmasına rağmen, sunulan özelliklere yalnızca GoDaddy’nin Premium DNS’i yaklaşıyor.

Kullanımı kolay Yönetim Arayüzü

Namecheap’i bu kadar başarılı kılan şeylerden biri, kullanımı çok kolay, ancak zengin özelliklere sahip yönetim arayüzüydü. Bununla, yeni A kayıtları veya özel ad sunucuları ayarlamak gibi, yapmanız gereken görev ne olursa olsun, bunu son derece hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceğinizi kastediyoruz.

Namecheap arayüzü Ekim 2015’te elden geçirildi ve alışması biraz zaman aldı ve Namecheap’in sonunda birkaç iyileştirme yapıldı, ancak önceki arayüzü kadar sezgisel ve kullanımı kolay.

Aşağıda kontrol panellerine genel bir bakış görebilirsiniz:

Ana Pano:

Namecheap Kontrol Paneli

Etki Alanı Listesi:

Namecheap Alan Adı Listesi

Gelişmiş DNS Kontrol Paneli:

Namecheap Gelişmiş DNS Kontrol Paneli

Makul Destek

Canlı sohbet desteği aracılığıyla alan sorunlarınızda anında yardım alabilirsiniz. Birkaç saat beklemekten memnunsanız, bilet tabanlı desteklerini kullanabilirsiniz.

Etki alanları için hizmetlerinin uzun süredir kullanıcısı olarak, destekleriyle ilgili hiçbir sorun yaşamadık. Canlı sohbet personeli oldukça bilgilidir ve sohbet isteğinizi kabul etmeleri için uzun süre beklemeniz gerekmez. Bir şey bilmiyorlarsa, sadece bilet açmak yerine beklerken genellikle bir destek teknisyeniyle konuşurlar.

Etki Alanı Pazarı

Etki alanı pazarı, premium etki alanları satmanıza ve satın almanıza olanak tanır. Çok çeşitli pahalı premium alan adları ve ayrıca satılık daha ucuz alan adları var.

Aşağıdaki ana arama ekranının ekran görüntüsünü görebilirsiniz:

Namecheap pazar yeri

Pek çok alan ticaret sitesinde olduğu gibi, birçok alan adı aşırı pahalıdır veya fazla ilham verici değildir. Mevcut çok sayıda yeni TLD ile projeniz veya işiniz için uygun bir alan adı bulmak çok da zor değil.

Pazarın gerçekten kendine geldiği yer, daha pahalı premium alan adlarıdır ve tesadüfen, “thewebmaster.com”u premium olarak satın aldığımız yer burasıdır.

Genel satın alma süreci basitti. Alan adını sepete ekledik ve herhangi bir alan adı gibi satın aldık. Ardından, Namecheap ilgili meblağlar (beş rakam) nedeniyle doğrulama istedi ve ardından alan adı alındı ​​​​ve hesabımıza yerleştirildi. Tüm süreç yaklaşık 4 veya 5 gün sürdü.

Namecheap’te alan adı satmak da bir o kadar kolaydır. Alan listenizde alan adınızın yanındaki yönet’i tıklamanız yeterlidir:

Namecheap'te alan adı satmak

Ardından, “Alan Adı Satışı Yap” seçeneğine tıklayın ve talep fiyatınızı, satışı listeleyeceğiniz gün sayısını ve listeleme kategorisini girin:

Namecheap Inc'de alan adı satışı

Namecheap, satışı düzenlemek için yüzde 10 komisyon alacaktır.

Namecheap Kayıt Şirketi İncelemesi Son Düşünceler

Harika bir alan adı sağlayıcısı arıyorsanız, Namecheap’i seçmenizi önemle tavsiye ederiz. Aslında, şu anda önerdiğimiz tek kayıt şirketi onlardır, ancak bu, diğer kayıt şirketlerinin iyi olmadığı anlamına gelmez.

Bunu birçok nedenden dolayı söylüyoruz:

 • Fiyatlar sektördeki en iyiler arasındadır.
 • GoDaddy gibi üretken üst düzey satıcılar değillerdir, ancak teklifler tanıtıldığında bile yararlı ve değerlidirler. Bir örnek, ücretsiz WhoisGuard (kişisel bilgilerinizi gizlemek için) ve ucuz SSL sertifikalarıdır.
 • DNS aramalarında (Premium DNS’leriyle) mükemmel hız ve performans için VeriSign ile ortaklaşa Global DNS kullanıyorlar – Tüm etki alanları ücretsiz e-posta yönlendirme içerir.
 • Namecheap, güçlü ancak kullanımı kolay bir etki alanı yönetimi arabirimi sağlar.
 • Namecheap, özellikleri ve fiyatlandırmasının yanı sıra, internet özgürlükleri için kampanyalar yürüten Electronic Frontier Foundation’ın büyük destekçileridir.
 • Hiçbir gizli ücret yoktur.