Kocatepe beldesi Avlağı Yaylası’nda yaşayan konuşma engelli Ali ile Zülfi Karabacak çifti, 1990’bile kartalgillerden kızları Fadime’ye nüfus cüzdanı çıkarmadı.


Babasını 3 yıl önce kaybeden Karabacak ve annesiyle uzun süre dedesi Abdullah Polat ilgilendi. Fadime Karabacak’ın tek süre önce hastalanması üzerine akrabaları İbrahim Dağhan kadını hastaneye götürmek istedi.

[Fotoğraf: AA]


Nüfus cüzdanı olmadığını tamlayan Karabacak’a nüfus cüzdanı anlamak için girişimde bağcıklı Dağhan, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden malûmat öncü. Gerekli evraklarla kuruma müracaat fail Fadime Karabacak, 32 yaşında nüfus cüzdanı sahibi oldu.


“Kaydım olmadığı için okula gidemedim”


Karabacak, 32 yıl sonra nüfus cüzdanı sahibi olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadı:


“Yaz süresince yaylada kalıyorduk. Kışın beldeye iniyorduk. Bir kere henüz rahatsızlanmış, kimliğim olmadığı için hastaneye gidememiştim. Herhangi tek yerde tek kaydım olmadığı için okula bile gidemedim. Bana yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Kimliği olmayanlar hemen çıkarsınlar. Ailem korktuğu için tek süre sonra kimlik için resmi tek referans yapmamıştı. Kimse korkmasın.” 


[Fotoğraf: AA]


Ne hastaneye gitti, ne dahi evlendi


Anne Zülfi Karabacak bile pişmanlık duyduğunu anlatarak, “Cahillik yaptık. Hep, ‘Bugün, yarın, çıkartalım’ demek kaldı. Halamın oğlu bize yardımcı oldu, kimliği öyle çıkardık. Hiç hastaneye gitmedik. Evlenmedi dahi. Lazım olmayınca çıkarmadık” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.