2022’de giderek daha fazla işletme dikkatini geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya çevirdi ve bu nedenle kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmak her zamankinden daha önemli.

Dijital Pazarlama Stratejilerinin Amaçları

Pazarlamacılar, bir dijital pazarlama stratejisiyle aşağıdaki hedeflere ulaşabilir:

 • Kullanıcıların ilgisini çekerek marka teşhirini ve otoritesini artırın.
 • Hedef kitlenizi anlamak.
 • Hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.
 • Yeni potansiyel müşteriler ve potansiyel müşteriler yaratın.
 • ROI potansiyelini artırın.
 • Rakiplerinin önünde kalmak.
 • Avantajlarınızı, dezavantajlarınızı, fırsatlarınızı ve tehlikelerinizi tanımlayın.

5 Etkili Dijital Pazarlama Stratejisi

Verimli bir dijital pazarlama kampanyası planlamanıza yardımcı olabilecek bazı kanıtlanmış ve etkili dijital pazarlama stratejilerine bakalım.

#1: İçerik Pazarlaması

Başlamak için bir şeyi aklınızda tutun, içerik sonradan düşünülmemelidir! Uygun katılımı elde etmek ve böylece güven oluşturmak için yüksek değerli içerik sağlamaya özen gösterin.

Etkili içeriğin doğru karışımından yoksun bir dijital pazarlama stratejisi başarısız olmaya mahkumdur. Ancak, yalnızca içerik oluşturmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayabilir! Pazarlama hedeflerinizi destekleyen içerik oluşturun.

İnsanların neye ihtiyacı olduğunu anlayarak çözümler sunmak için içerik oluşturun. Çevrimiçi Soru-Cevap oturumları yürütmek, popüler yöntemlerden biridir. içerik pazarlama taktikleri.

Hala “Dijital pazarlama stratejisinde içerik pazarlamanın önemi var mı?” diye soruyorsanız. Hiç şüphe yok ki, basit cevap EVET!

Tüketicilere, ürün ve hizmetlerinizin yaşam kalitelerini nasıl artıracağı içerik aracılığıyla gösterilir. İçerik pazarlaması, web sitenize gelen kaliteli ziyaretçi sayısını bu şekilde artırır, bu da artan teşhir, kaliteli olası satışlar ve satışlarla sonuçlanır.

En Etkili İçerik Türleri

İçerik pazarlama stratejisinin etkinliği konusunda hemfikirsek, hangi tür içeriklere odaklanacağımızı ve hangilerinin pazarlamada başarılı olmamızda bize avantaj sağladığını konuşalım.

2023 için en önemli içerik türleri bunlar.

Video

Video, bir markanın kültürünü ve amacını göstermenin yanı sıra tüketicileri ürün veya hizmet satın almaya teşvik etmek için mükemmel bir araçtır. Ayrıca, yakın tarihli bir Statista analizi dijital video izleyiciliğinin 2023 yılına kadar 3,48 milyara ulaşacağını öngörüyor.

İnternette dijital bir varlık oluşturmak isteyen bir markaysanız, video pazarlamayı kullanmak gerekli sonuçları verecektir. Ayrıca, markanızın çeşitli nişlerdeki müşterilere yayılmasına yardımcı olacaktır.

Blog

İnsanlar geleneksel olarak belirli konulardaki fikirlerini ifade etmek için blog yazmayı kullanmışlardır, ancak son yıllarda işletmeler için de önemli bir iletişim platformu olarak büyümüştür.

Bloglar, niş konularla ilgilenen işletmeler için ideal olan güçlü bir uzun biçimli içerik türüdür. İnsanlar ne yaptığınız hakkında bilgi arıyorsa, bir blog onların ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamanın ve sonuç olarak markanıza olan güveni artırmanın mükemmel bir yoludur.

Ev tadilatı, otomotiv ve yazılım gibi finansal ve profesyonel hizmetler, blog yazmaktan büyük fayda sağlayabilecek işletmelere örnektir.

Yukarıda bahsettiğim iki içerik türünün önümüzdeki yıl için uygulanması çok önemli. Ancak bir ton içerik türü var, bazılarını burada listeledim:

 1. E-posta Bültenleri
 2. Web Seminerleri
 3. podcast’ler
 4. e-Kitaplar
 5. İndirilebilir Kılavuzlar
 6. Araçlar ve daha fazlası.
İçerik Pazarlama Sertifikası

İçerik Pazarlama alanında sertifika almak ister misiniz?

Farkındalığı, olası satışları, satışları ve yönlendirmeleri öngörülebilir ve kârlı bir şekilde artırmak için araçlardan ve kanallardan yararlanın – gerçek bir dijital pazarlama ustası olmak için bilmeniz gereken HER ŞEY.​ Burayı Tıklayın

#2: SEO/Arama Motoru Pazarlaması

SEO, tüm pazarlama stratejilerinizin temeli olarak hizmet eder ve pazarlama kampanyanızın tüm yönlerini entegre etmek için merkezi nokta olarak hizmet eder.

SEO, pazarlama planınızın arkasındaki itici güç olduğunda, tüm çabalarınız aynı hedeflere yönlendirilecektir. Bir SEO kampanyasının amaçları, olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için sıklıkla web sitenizin kullanılabilirliğini artırmayı içerir.

İnsanlar arama motoru önerilerine güvendiğinden, SEO yaklaşımınız web sitenizi arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üstüne yerleştirirse, kullanıcıların web sitenizi rakiplerinizden daha fazla ziyaret etme olasılığı daha yüksektir.

Basitçe söylemek gerekirse, SEO aşağıdakileri yaparak şirketinize başarılı bir şekilde yardımcı olur:

 • Web sitesi trafiğini artırma.
 • Otorite ve güvenilirlik geliştirmek.
 • Geniş bir kitle için görünürlüğü artırmak ve daha fazlası.

SEO türleri

SEO kolay bir iş değildir, ustalaşmak için çok fazla öğrenme ve deneyim gerektirir. İşte özellikle odaklanmanız gereken SEO türleri.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO, sıralamayı ve görünürlüğü iyileştirmeye yardımcı olan dahili site uygulamalarını ifade eder. Sayfa İçi SEO’yu geliştirirken aşağıdaki önemli şeyleri aklınızda bulundurun: anahtar kelime araştırması, resimler, meta açıklama, başlık etiketleri vb.

Sayfa dışı SEO

Harici uygulama olarak da bilinen sayfa dışı SEO, arama motoru sonuç sayfalarını (SERP’ler) iyileştirmek için web sitenizin dışında çaba harcar. Arama motorlarına web sitenizin daha kaliteli ve sayfa dışı SEO’da daha önemli olduğunu bildirmek için diğer web sitelerinden geri bağlantılar oluşturun.

Teknik SEO

Son tür, sitenizin dizine eklenmesini, tarama sayfalarını, site performansını, güvenliğini, yorumlanmasını, web sitesi düzenini vb. optimize etmenize yardımcı olabilecek Teknik SEO’dur. Sitenin görünürlüğünü arttırmada en önemli rolü üstlenir.

#3: Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamacılar için birkaç şeyi kolaylaştırdı, yani onlara ideal müşterileri çekme, istek ve ihtiyaçlarını belirleme ve nihayet hedeflenen çözümlerle arzularını tatmin etme fırsatı veriyor. Sosyal medya platformları, bilgi paylaşımı ve itibar gelişimi için çok önemlidir.

Bir satın alma kararı vermeden önce, %54 Müşterilerinizin oranı, markanızın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi toplamak için sosyal medyayı kullanıyor. Bu nedenle, sosyal medya profillerine sahip olmanın getirdiği ücretsiz promosyonları ve reklamları kaçırmamanız daha iyi olur.

Ayrıca, sosyal medya pazarlamasını kullanırken, doğru içeriği hedef kitle ile paylaşmaya dikkat etmeniz gerekir.

Dijital Pazarlamacılar İçin İdeal Sosyal Medya Platformları

Pazarlama stratejinizi geliştirirken, bir dijital pazarlamacı olarak hangi sosyal medya platformlarının en etkili olacağını düşünmeniz önemlidir.

Dijital pazarlamacılar için en kullanışlı olduğuna inandığımız platformlar aşağıda listelenmiştir. Açıktır ki, tüm bu platformlar son derece güçlüdür, ancak bazıları diğerlerinden biraz daha üstündür.

1. Facebook

Facebook, aylık 2,96 milyar aktif kullanıcısı ile marka toplulukları oluşturmak için en popüler platformdur.

2. Youtube

YouTube’un yaklaşık 2,1 milyar kullanıcısı var ve bu da onu en aktif ikinci sosyal platform yapıyor. YouTube, internet kullanıcılarının yaklaşık %79’u tarafından kullanılmaktadır.

3. İnstagram

Instagram, pazarlamacıların bir marka geliştirmesi için iyi bir platformdur. Temelini görseller üzerine kuran Instagram, markanızın kimliğini oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir platformdur. Instagram’da başarılı olmak için tutarlı olmanız gerekir. kullanabilirsiniz Instagram zamanlayıcı gönderinizi otomatikleştirmek için.

4. TikTok

TikTok, geçen yıl en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak Instagram’ı şimdiden geride bıraktı. Uygulama, genç nesil tarafından tercih ediliyor ve daha yaşlı izleyiciler her ay artıyor. TikTok, organik erişimi kısa sürede en üst düzeye çıkarmak isteyen dijital pazarlamacılar için başvurulacak platformdur.

5. Heyecan

Twitter, “Mikro Blog Sitesi” olarak bilinir. Twitter, uygun etkileşim ve marka büyümesi için güçlü bir araçtır. Twitter, pazarlamacıların %65’inin pazarlama stratejisinde kullanılıyor.

#4: E-posta Pazarlama

Göre Kampanya İzleme, Küçük işletmelerin %57’si birincil pazarlama stratejisi olarak e-posta pazarlamasını kullanıyor ve e-posta tüm işletmelere yardımcı olabilir. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda e-posta, iş haberlerini paylaşmak, satın alma işlemlerini takip etmek veya bir haber bülteni oluşturmak için tüm küçük işletmelerin başlaması gereken ilk yerlerden biridir.

E-posta pazarlaması, işletmeniz ve müşterileriniz arasında güçlü bir ilişki kurmak için e-postaların kullanılmasıdır. Markanızı düzgün bir şekilde satmak için önce bir e-posta listesi oluşturmalısınız. Bu, bülten göndermek istediğiniz tüm müşterileri içermelidir.

Bir şirketin web sitesinde yer alan bir kayıt formu, iletişim kurmaları için en etkili yaklaşımdır. İnsanlar, değer verdikleri bir şey karşılığında size e-posta adreslerini teklif edecek. Bu, ipuçlarını, indirim kodunu, bilgileri veya kılavuzları içerebilir.

#5: Podcasting

Bir podcast oluşturmak, işletmenize beklenmedik şekillerde çeşitli faydalar sağlayabilir ve bu da onu mükemmel bir yatırım haline getirir. 2022 istatistiklerine göre yaklaşık 424,2 milyon dünya çapında podcast dinleyicileri, yani internet kullanıcılarının %20,3’ü podcast’leri dinliyor. Bu, halkın onlara aşina olduğunu ve onlara güvendiğini gösteren çok büyük bir rakam.

Mükemmel bir podcast, müşterilere yararlı bilgiler sağlayacaktır. Daha fazla içerik için web sitenize geri dönecekler veya bir podcast platformunda podcast’inize abone olacaklar.

Tutarlı bir şekilde ilgi çekici ve eğlenceli bilgiler sağlarsanız, dinleyiciler tekliflerinizi satın almaya daha yatkındır. Sadece bu da değil, podcast’inizin web sitesine ne kadar çok insan gelirse, web siteniz o kadar fazla trafik alacaktır.

Başka bir şekilde, podcast’ler dijital pazarlamacılara markaların, ürünlerin veya hizmetlerin reklamını yapmak için harika ve çeşitli fırsatlar sunar. Geleneksel web sitesi trafiğinden gelen olası satışlarla karşılaştırıldığında, podcast reklamcılığı yedi kat daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip.

Son sözler

Dijital pazarlama, işletmeler için en etkili çözümdür. Birkaç alan üzerinde çalışmalısınız, bu yüzden hüsrana uğramamaya çalışın; Belirli görevlerinizden bazıları için her zaman pazarlama uzmanlarından hizmet alabileceğinizi unutmayın.