Cep Telefonları İçin Özgül Soğurma Oranı (SAR): Sizin İçin Ne Manaya Geliyor?

Cep telefonları (ve öbür kablosuz cihazlar) için bildirilen azamî Özgül Soğurma Oranı (SAR) bedellerinin manası hakkında değerli ölçüde karışıklık ve yanlış manaya vardır. SAR, beden tarafından ölçülen kaynaktan (örneğin bir cep telefonu) RF (radyofrekans) güç soğurma suratının bir ölçüsüdür.

Taşınabilir aygıtların çalışırken yaydıkları ve insan bedeninin emdiği radyasyon bedeli her aygıtta farklılık gösteriyor. Bu bedellerin ABD ve Avrupa Birliği Kurulu tarafından iki farklı kabul edilebilir hududu mevcut.

ABD Federal İrtibat Komisyonu’na nazaran, beden için 1 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 1.6 W/Kg SAR düzeyine sahip telefonlar inançlı kabul edilmektedir. Öbür yandan ise Avrupa’da, devlet kurumları telefonun SAR kıymetinin 10 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 2 W/kg’dan düşük olmasını kâfi bulmaktadır.

Özet ile Amerika’da 1.6 W/kg, Avrupa’da 2W/kg SAR pahası ve bu pahaların altındaki SAR düzeyleri inançlı kabul edilir. Ülkemizde ise geçerli olan SAR bedelleri Avrupa Birliği Kurulu tarafından belirlendiği için akıllı telefonlardaki SAR bedelinin 2 W/kg’dan düşük olmasını kâfi bulmaktadır.

Yüksek SAR kıymetinin yan tesirleri aşağıdaki üzeredir;

Baş ağrısı,
Gerilim ve yorgunluk,
Konsantrasyon eksikliği ve dikkat dağılması,
Süreksiz işitme bozukluğu,
Bedende ısı değişimi,
Sersemleme,
Kalp pili kullanan şahısların kalp pilinde bozulma riski,
Hafıza zayıflığı.

Dilerseniz bu bilgileri paylaştıktan sonra artık de, en düşük sar kıymetine sahip telefon modellerinin hangileri olduklarına daima birlikte göz atalım.

İşte En az radyasyon yayan akıllı telefonlar!

Omix X500

Fiyat: 3.450,15 TL

SAR Kıymeti 10g (Baş): 0.185 W/kg

SAR Pahası 10g (Vücut): 1.070 W/kg

Omix X500

Ekran Boyutu:
6.67 İnç

Dahili Depolama:
128 GB

Bellek (RAM):
6 GB

Batarya Kapasitesi:
5000 mAh

Sınır Sayısı:
Çift Sınır

Süratli Şarj:
Var

5G:
Yok

4.5G Takviyesi:
Var