Şahsî bilgileri çevrimiçi olarak sızdıran data ihlallerinin olağan hale geldiği bir vakitte, bir kimlik doğrulama sürecini tamamlamadan Bitcoin (BTC) satın almak muhtemelen güzel bir fikirdir. Pekala günümüzde kimliksiz Bitcoin nasıl alınır? Gelin bu sorunun cevabını yazımızın devamından daima birlikte inceleyelim.

2022’de kimliksiz Bitcoin nasıl alınır?

Kimlik olmadan Bitcoin satın almanın dört yolunu keşfetmek için hangi sistemleri izleyeceğinizi sırası ile anlatıyoruz.

Bitcoin ATM’leri

Muhtemelen kimlik doğrulaması olmadan Bitcoin satın almanın en kolay yolu, bir Bitcoin ATM (BTM) kullanmak ve kimlik doğrulama limitinin altında bir ölçü satın almaktır. Kimi BTM’ler tüm süreçler için kimlik doğrulaması gerektirse de birden fazla, belli bir eşiğin altında kalmanız şartıyla müşterinizi tanıma (KYC) denetimi olmadan alışveriş yapmanıza müsaade verir.

CoinATMRadar’a nazaran, 77 ülkeye dağılmış 34.000’den fazla Bitcoin ATM’si var. Bu nedenle, kentinizde yahut yakınınızdaki bir kentte bir BTM olma ihtimali epey yüksektir.

Bitcoin ATM kullanarak Bitcoin satın almak için evvel bankanızda yahut fiat para ünitesi ATM’sinde Bitcoin’e dönüştürmek istediğiniz parayı çekmeniz gerekir. Satın aldığınız paraları almak için bir Bitcoin cüzdanına da gereksiniminiz olacak. Akabinde, bir Bitcoin ATM’sine gidiyorsunuz ve satın almak istediğiniz BTC ölçüsünü yazıp parayı yatırıyorsunuz. Son olarak, madeni paralarınızı almak için makinenin cüzdanınızın QR kodunu taramasına müsaade vermeniz gerekecek.

KYC içermeyen Bitcoin uygulamaları

Bölgenizde Bitcoin ATM’leri yoksa yahut Bitcoin’inizi fizikî olarak satın almamayı tercih ediyorsanız, KYC’siz Bitcoin uygulamaları diğer bir seçenek olacaktır.

Birçok önde gelen global kripto borsası, kullanıcılarını tanımlamak için KYC prosedürlerini uygularken, Bitcoin satın almak için kolay, kolay ve özel bir yol sağlamak için çok sayıda KYC olmayan, sırf Bitcoin satın alabileceğiniz birtakım uygulamalar ortaya çıktı.

Bitkipi , GetBittr ve Relai üzere Bitcoin uygulamaları İsviçre’de, düzenlemelerin Bitcoin startup’larının 1.000 CHF’ye kadar (1.088 USD = alıcılar üzerinde bir KYC sürecinin tamamlanmasını gerektirmeden günlük Bitcoin değerinde) satmasına müsaade verdiği dükkanlar kurdu. Sonuç olarak, Avrupa’daki Bitcoin kullanıcıları, KYC’siz bir Bitcoin uygulamasında sadece birkaç tıklamayla kimlik doğrulaması olmadan Bitcoin satın alabilir.

Ne yazık ki, farklı yargı alanlarındaki değişen düzenlemeler nedeniyle KYC olmayan Bitcoin uygulamaları dünya çapında mevcut değildir.

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları

Yakınınızda bir Bitcoin ATM’niz yoksa ve bulunduğunuz yerde kullanıcılara hizmet veren KYC olmayan Bitcoin uygulamaları yoksa, en âlâ seçeneğiniz Bisq üzere merkezi olmayan bir Bitcoin borsasında Bitcoin satın almak olacaktır.

Bisq, sizi dünya çapında farklı ödeme metotlarını kabul eden alıcılar ve satıcılarla buluşturan bir masaüstü uygulamasıdır. Platformda Bitcoin satın almak için başka dijital para ünitelerini ve jetonları da kullanabilirsiniz.

Bisq’te Bitcoin satın almak için evvel web sitesine erişmeniz ve yazılımı indirmeniz gerekir. Uygulamayı yükledikten sonra tercih ettiğiniz ulusal para ünitesini seçin ve bir hesap oluşturun. Akabinde, ticaret depozitonuzu ve fiyat hesabınızı Bitcoin ile finanse etmeniz gerekecek (Bitcoin almayı planlıyor olsanız bile). Bu, ticaretle ilgili sıkıntılar olması durumunda (sizin tarafınızdan) fiyatları ve güvenlik depozitosunu karşılamak içindir. Akabinde, fiyat, meblağ ve ödeme tekniği açısından size uygun bir teklif seçmeniz gerekiyor. Bir teklif seçtikten sonra, güvenlik depozitonuz çok imzalı bir emanet hesabına gidecek. Son olarak, ödemeyi yaparsınız ve satın aldığınız Bitcoin, Bisq cüzdanınıza ulaşır. Artık, fonları tercih ettiğiniz ferdî bir cüzdana aktarabilirsiniz.

Merkezi olmayan, eşler ortası bir pazarda Bitcoin satın almak, ticaret yapacağınız şahsa güvenmenizi gerektirirken, Bisq muhtemelen kimliğinizi paylaşmak zorunda kalmadan Bitcoin satın almanın en âlâ yollarından birini sağlar.

Kimliksiz bitcoin satın almak (her zaman) anonimlik manasına gelmez

Bir kimlik doğrulama sürecini tamamlamadan Bitcoin satın almak, kesinlikle büsbütün anonim olarak Bitcoin satın almak manasına gelmez.

Kimlik doğrulama gerektirmeyen (aynı vakitte kullandığınızda size bakan bir kamerası olmayan) mahallî bir Bitcoin ATM’sinden Bitcoin satın alıyorsanız, orada anonim olarak Bitcoin satın alabilirsiniz.

KYC olmayan uygulamalar kullanılırken durum bu türlü değildir. Bu uygulamalar ekseriyetle madeni paralarınızı ödemek için bir banka havalesi yapmanızı gerektirir. Örneğin, mali kabahatler nedeniyle soruşturma altına alınırsanız, bu banka süreci Bitcoin satın alımınızla ilişkili olabilir.

Merkezi olmayan, eşler ortası bir pazarda Bitcoin satın almak, ekseriyetle bir Bitcoin uygulaması kullanmaktan daha özeldir. Bununla birlikte, birçok ödeme metodunu kullanarak, isminizi ve birtakım bilgileri alıcıyla paylaşmanız gerekecektir. Örneğin, Bisq’te Revolut ile Bitcoin satın aldığınızda, satıcı isminizi ve IBAN’ınızı görecektir .

Kimliksiz Bitcoin satın almak, finansal gizliliğinizi geliştirmenin ve bilgi ihlalleri nedeniyle şahsî bilgilerin çevrimiçi sızdırılmasını önlemenin kusursuz bir yoludur. Lakin tekrar de, kimliksiz Bitcoin satın almak, bunun kesinlikle anonim bir satın alma olduğu manasına gelmez.