Türkiye’de moda dünyasında 1960’lı yıllara daima bir atıfta bulunulur. Bunun temel sebebi ise o periyotta giyilen kıyafetlerin ve mayoların devrine nazaran ziyadesiyle çağdaş olduğudur. Biz de 1960’lı yıllarda çekilen fotoğrafları derleyip bir ortaya getirdik ve bu unutulmaz on yıla damga vurmuş olan kıyafetleri ortaya koyduk. Fotoğraflar, periyodun tüm ruhunu bizlere yansıtırken geçmişe olan hasreti de bir o kadar arttırıyor.

1960’lı yılların modasına ışık tutan 15 efsane fotoğraf

Giyilen kıyafetler ve yıllar ortasında birbirine zincirin halkaları üzere bağlı olan bir bağ vardır. Kıyafetler periyodun ruhunu, modasını, günlük hayatını yansıtır. Kıyafetler yalnızca modaya değil o yılların anlayışına dair de bizlere kıymetli ip uçları verir. Günümüzde bile 60’lı yıllardan esintilerin olduğu pek çok kıyafet görebiliyoruz. Zira o yıllar tahminen de devrinin çok ilerisindeydi ve o yüzden de hala vakit zaman gündeme geliyor.

Pekala bugünden geçmişe vakit seyahati yapmaya ne dersiniz? Sizi 1960’lı yıllarda bayanların giymiş olduğu elbiselerle baş başa bıraksak nasıl olur? Şayet yanıtınız evet ise vakit kaybetmeden fotoğrafları yorumlamaya başlayalım. Zira önümüzde birbirinden nostaljik 15 fotoğraf duruyor olacak.

Klasik yaz gününden bir kare objektiflere bu biçimde yansımış. Mayo olağanüstü esasen lakin kaykay ayrıntısı da fotoğrafı güzelleştiriyor.

İşte bir öbür fotoğraf daha. Ne kadar hoş bir elbise.

Bu kıyafet devrine nazaran hayli enteresan geldi bize.

Bugün giyilse bile hayli şık duracak bir elbise daha.

Doğal hoşluklar de modaydı 60’lı yıllarda.