Türk Telekom, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü olan 18 Mart’ta açılışını yaptığı 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu’nu akıllı teknolojilerle donattı.

Avrupa’dan Asya’ya ulaşımda uçtan uca dijitalleşme

Açılışıyla büyük heyecan yaratan ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan transit otoyol zincirinin en değerli halkası olan otoyolun, Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) proje yüklenicisi olan Türk Telekom, 101 kilometrelik güzergahı yeni kuşak teknolojilerle donattı. Türk Telekom, Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) projesi kapsamında, 2023 metrelik orta açıklığıyla ‘dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü’ olma özelliğine sahip 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun Ana Bilgi ve Felaket Kurtarma Merkezleri’nin teknoloji altyapısını tasarlayarak, projeye katkıda bulundu. Ana Bilgi ve Felaket Kurtarma Merkezleri’nin teknolojik altyapısı doğal afet ve kazalara; süratli, tesirli ve koordineli müdahaleye imkân verecek formda oluşturuldu. 101 kilometrelik güzergâh boyunca bulunan bildiri işaretleri (VMS), değişken trafik işaretleri (VTS), meteoroloji istasyonları ve kamera altyapısıyla ulaşımda uçtan uca dijitalleşme sağlandı. Ayrıyeten, Türk Telekom erişim takımları tarafından güzergah boyunca zırhlı fiber optik kablo tesisi sağlanmış ve tüm sistemlerin entegre olarak çalışabileceği bağlantı omurgası oluşturulmuştur.

“Türkiye’nin dört bir yanını ulusal ulaşım ağımızla akıllandırıyoruz”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal mevzuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız önderliğinde, tarihe iz bırakacak çok değerli projelere imza atıldı. Yapılan köprüler, tüneller, otoyollar, bölünmüş yollar ile Türkiye, karayolları manasında da dünyada örnek ülkeler ortasına girdi. Türk Telekom olarak, Türkiye’nin batısında otoyol entegrasyonunun kıymetli bir halkası ve Çanakkale’nin ulu tarihine yaraşır bir eser olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyol Projesi’ne sağladığımız teknolojiyle gurur duyuyoruz. İnsanı merkeze alan yaklaşımımızla teknolojiyi yeterlilik ve yarar sağlamak üzere kullanmaya odaklanıyoruz. Bu çerçevede, Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü başta olmak üzere, Karayolları’nın stratejik projelerinde Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) çalışmalarımızla katkımızı ortaya koyuyoruz. Öteki yandan Türkiye’nin dört bir yanında ulusal ulaşım ağımızın akıllandırılması için çalışılıyor, Akıllı Durak, Akıllı Otopark, Akıllı Kavşak, Plaka Tanıma ve EDS üzere ulaşım sistemlerinin hayata geçirilmesine katkı sağlıyoruz.”

Çanakkale ruhuna özel denetim merkezi

Projede 1915 Çanakkale Köprüsü, Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege’yi birbirine bağlarken, Malkara-Çanakkale Otoyolu Avrupa’dan Türkiye’nin güneybatısındaki endüstriyel bölgelere kesintisiz erişimi sağlıyor. Türk Telekom, köprü ve otoyolun kontrol ve idaresinin koordine edileceği denetim merkezinin mimarisini, Çanakkale ruhuna uygun ‘ay yıldız’ konseptiyle tasarlayarak, uygulama çalışmaları yaptı. Tüm alanları izleyen, kontrol ve bilgi denetimini sağlayan merkezi sistem SCADA altyapısının yazılımları da Türk Telekom’un sorumluluğunda hayata geçirildi.

Ödeme sistemlerinde akıllı yazılım

Otoyol işletmelerinin bir öteki değerli gereksinimi olan fiyat toplama sistemlerinin (ÜTS) tahsilat takibi kısmında ise Türk Telekom’un küme şirketi İnnova’nın Lega-Payflex yazılımları kullanıldı. Tüm ödeme sistemleri ve banka entegrasyonları bu yazılım üzerinden kurgulandı. Kesintisiz fiyat toplama sürecini sağlamak üzere güzergâh boyunca konumlandırılan fiber optik altyapısının yanında gişeler, bilgi merkezleri ve bankalar ortasında TTVPN altyapısı kuruldu.