Petrol Eserleri Patronlar Sendikası (PÜİS) Lider Yardımcısı Musa Ertaş birtakım açıklamalarda bulundu. Akaryakıta gelen artırımlar sebebiyle kimi zorlukların doğduğunun altını çizdi. Ertaş, akaryakıta peş peşe gelen artırımların kar marjlarını önemli biçimde erittiğini ve ay sonuna kadar 1500 akaryakıt istasyonunun daha kapanabileceğini söz etti.

1500 akaryakıt istasyonu kapanabilir

Bloomberght’e nazaran Ertaş, akaryakıt bölümündeki fiyat artışlarıyla birlikte kar marjlarının düşmesinden ötürü önemli bir ziyan yaşandığını söylüyor. Ertaş: “Geçtiğimiz kasım ve aralık ayı içerisinde 800’e yakın istasyonumuz kapandı. PÜİS olarak tespitlerimiz bu. Durum bu türlü devam ettiği sürece, bu ay sonuna kadar da yaklaşık 1500’e yakın istasyonumuzun kapanacağını bize gelen telefon trafiği ve müracaatlardan anlamış durumdayız“ tabirlerini kullandı. “Biz bunda ısrarcıyız zira bugün yarı yarıya denecek halde akaryakıt dalında fiyat artışı var. Akaryakıt bayilerimiz, dağıtıcı firmalardan satacağı eseri almak için üç-dört kişi bir ortaya geliyor. Artık bayilerimiz, ‘Bir arabayı göndereyim de eserin tamamını alayım ve rafineriden getireyim‘ diye bir konuma giremiyor. Önemli bir manada sermaye muhtaçlığı hasıl oluyor.”

“Pazarda bakıldığı vakit şöyle zannediliyor; ‘Hadi yeniden köşeyi döndünüz, artırım geldi’ üzere bu türlü bir anlayış içinde bizim tüketicimiz. Halbuki tam karşıtı, bizim satmış olduğumuz en azından kredi kartı ile sattığımız ve bir ay sonra parasını aldığımız eserde bile yüzde yüz artış oldu. Bu şu demek; şayet 100 TL piyasadan, kredi kartından alacağınız var ise şu an 50 TL’ye inmiştir bizim alacağız.”