WordPress Siteler Neden Yavaş Çalışır?

WordPress Dünya genelinde oldukça yaygın kullanılan bir CMS yazılımıdır. Bu esnekliğin getirdiği alt yapıda özellikle bir süre sonra büyük hız düşüşleri görülmektedir. Bu hız düşüşleri genellikle optimize olmayan sunucu ve hosting alt yapısından kaynaklanmaktadır. Çok sayıda veritabanı sorgusu Mysql servisini kitler veya yanıt veremez hale getirir. Bunun sonucunda sunucunuzda yüksek load (yük) değerleri ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yüksek load değerleri web serverinizida etkileyeceği için ziyaretçileriniz sitenizde rahatça dolaşamaz veya daha kötüsü sitenize tamamen erişemez.

WordPress Siteler Nasıl Hızlandırılır?

WordPress siteleri hızlandırmak için öncelikle sunucu veya hosting alt yapısının özenli bir şekilde seçilmesi gereklidir. Özellikle sunucu alt yapısında SSD disklerin kullanılması WordPress siteler için çok önemlidir. Kullanılan temadaki ve eklentideki sorgu sayıları mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Ne kadar az sorgu o kadar yüksek hız demektir. Sitenizdeki statik içerikler için ise CDN alt yapısı kullanarak sunucudaki bant genişliği yükünü hafifletebilir ve sitenizin yüklenme hızını arttırabilirsiniz. İçerik sunma konusunda web server seçimi olarak Apache yerine daha yüksek performanslı olan Nginx veya Litespeed tercihinde bulunabilirsiniz. Daha hızlı bir webserver statik içeriklerinizi ziyaretçilerinize daha çabuk ulaştıracaktır. Tabiki mümkün olan en yüksek PHP sürümünü ve WordPress sürümünü hem güvenliğiniz hemde sitenizin hızı için kullanmayı ihmal etmeyiniz. Şuanda en yüksek wordpress sürümü 5.3 ve en yüksek kullanımda olan stabil PHP versiyonu 7.3’dür.

WordPress Sanal Sunucu

WordPress sitelerinizi ücretsiz olarak hızlandırabilir ve sanal sunucu alt yapımıza taşıyabiliriz. Üstelik hızlanma garantisi ile önce taşıma ardından satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Mükemmel Deneyim yaşamak istiyorsanız vds satın al tıklayarak gidebilirsiniz. Cloudvist sanal sunucularda haftalık yedek ve saldırı koruması ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tüm sunucular yeni nesil E5 işlemciler ve tamamen SSD disk alt yapısından oluşmaktadır.