Sert ve soğuk geçen kış aylarının akabinde ilkbahar ayları bile yeterince sıcak geçmedi. Yaz aylarının gelmesiyle hava sıcaklıklarının nasıl olacağı ise merak konusu.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son tahminlerine göre hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarına zamanla güney, iç ve garp bölgelerde dahi mevsim normalleri üzerine eski.


 


Haftalık Hava Tahmini

(26 Mayıs – 1 Haziran 2022)

Hava sıcaklıklarının artarak mevsim normalleri civarına zamanla güney, iç ve garp bölgelerde mevsim normalleri üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. pic.twitter.com/q1HyqCA8JM


— Meteoroloji (MGM) (@meteoroloji_twi) May 25, 2022


 


Sıcaklıklar artıyor


Marmara Bölgesi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) başdu olmak üzere yurdun garp kesiminde, hafta ortasına kadar sıcaklıklar mevsim normallerinin 4 ila 12 basamak üzerinde seyredecek.


Günün en yüksek hava sıcaklıklarının, İstanbul’bile 27-33, Edirne’dahi 32-35, Bursa ve Balıkesir’dahi 33-38, Sakarya’bile 32-37, İzmir’dahi 35-37, Manisa’bile 36-39, Aydın’bile 38-40, Antalya’bile 33-36, Düzce’dahi 32-37 basamak civarında seyredeceği tahmin ediliyor.


Uzmanlar, özellikle garp kesimlerde sıcakların mevsim normallerinin 12 basamak üzerinde seyredeğini söylüyor.


Afyon Kocatepe Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Okan Bozyurt, hava sıcaklıklarını TRT Haber’açınık değerlendirdi.


“Önümüzdeki hafta sıcaklıklar artıyor”


Bozyurt güneyden gelen hava sıcaklıklarının “Afrika sıcaklıkları” olarak nitelendirilmemesi gerektiğini ama sıcaklıklarda artım beklendiğini söyledi:


“Bu sene son yılların en soğuk kışı geçirildi. Ardından ilkbahar bile pek sayı bölgede mevsim normallerinin altında geçti. Şimdi ise önümüzdeki hafta itibarıyla hava sıcaklıkları artıyor. İç kesimlerde genelde 30, 31, 32 santigrat basamak civarı, güney kesimlerde 35 santigrat basamak olacak.”


Cumartesi günü İstanbul’bile sıcaklık 32 basamak civarında olacak. İzmir ve Aydın çevrelerinde ise 40 basamak görülecek. 


Pazar günü ise Aydın, Balıkesir, Bursa ve Yalova’bile sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor. İstanbul’bile ise 36 basamak civarında olması bekleniyor. 


Bozyurt, haziran ayının ilk bölümünde halk arasında kırkikindi olarak bilindik yağışların beklendiğini dahi belirtti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.