Otomatik Voltaj Regülatörü nedir? Regülatör Ne İşe Yarar?

Elektrik sistemlerinin ve üzerindeki cihazların daha nitelikli bir şekilde korunmasını sağlayan regülatör cihazlarının kullanım alanları ve diğer nitelikleri hakkındaki bilgiler, şu şekildedir.

Regülatör Ne İşe Yarar?

Öncelikle kısaca regülatör tanımını yapacak olursak, regülatörün ne işe yaradığı da daha iyi bir şekilde anlaşılacaktır.
Regülatör; Kurulu güç üzerinde çeşitli nedenlerle oluşabilecek voltaj dalgalanmalarının ayarlanmasını sağlayan tek sargılı trafoların tamamına verilen genel bir addır. Bu cihazlar farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek voltaj dalgalanmaları yani düzensizliklerinde sistemin ve dolayısıyla üzerinde bulunan cihazların korunmasında etkin rol oynamaktadır.

Bu cihazların temel görevi, sistem üzerindeki kurulu güce trafo merkezinden gelecek yüksek ya da düşük voltajın dengelenerek gerek kurulu gücü ve gerekse bu gücün üzerinde çalışan cihazları dalgalanmanın olumsuzluklarından korumaktır.

Otomatik Voltaj Regülatörü Nedir?

Otomatik voltaj regülatörü, yukarıda tanımını yaptığımız görevlerin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayan cihazlardır. Yani voltaj düzenlenmesini, daha az zaman ve emek harcanarak yapabilen cihazlardır. Alçak gerilimler için kullanılan bu cihazların, aşırı gerilimler için kullanılması uygun değildir.

Regülatör Seçimi ve Kullanım Alanları

Hangi alanda nasıl bir cihazın kullanılması gerektiği, ancak uzman kişilerce kurulu güç özelliklerine bağlı olarak yapılacak hesaplamalar sonucunda belirlenmektedir. Kurulu güç üzerinde ihtiyaç duyulacak özelliklere sahip cihaz belirlenerek, sisteme entegre edilir.
Kullanım alanları için tek kısıtlama, alçak gerilimin kullanıldığı alanlardır. Yani bu cihazlar, alçak gerilim üzerinde kullanılmakta olup yüksek gerilimlerde kullanılmaları mümkün ve mantıklı değildir.

Bunun dışında alçak gerilim üzerinde kullanım alanı için, herhangi bir kısıtlama yoktur. Evler, fabrikalar ve küçük işletmeler üzerinde, voltaj regülatörü rahatlıkla kullanılabilir. Ancak elektrikten kaynaklı sorunların en az olması gereken yerlerde kullanımı daha yaygın ve ayrıca, daha önemlidir.

Hastanelerde tıbbi cihazların bulunduğu hatlar üzerinde, aydınlatmanın önemli olduğu yerlerin aydınlatma sistemleri üzerinde, bilgisayar sistemlerinde ve hırsız ve yangın alarm sistemlerinin daha önem kazandığı yerlerde kullanımı daha yaygındır. Elbette ki tek kullanım alanları bunlar olmayıp, asansör sistemleri, personel takip sistemleri, radyo, televizyon ve telefon santral ve vericileri gibi olağan yaşamda kesinti ve sorunların yaşanmaması gereken alanlarda daha önemlidir.