Temiz hava, yeşilin farklı tonları, kuş cıvıltıları, börtü göğüs… Havaların ısınmasıyla başlayan tatil sezonunda alternatiflerden birisi dahi keçe kurup kamp yapmak.


Doğada vakit geçirmenin hem fiziksel hem dahi ruhsal açıdan insana iyi geldiği tek gerçek. Ancak kampçılık malûm tek uyanıklık ve özen gerektiriyor. Yanlış yakılan tek öfke, sebep olunan yüksek sesler ve bırakılan atılgan maddeler tabiî yaşama ciddi zararlar verebilir.


Peki, tabiat etkinliklerinde hem çevreyi hem dahi kendimizi güvende tutmak için nelere uyanıklık etmeliyiz. Doğa her ne kadar insana iyi hissettirse dahi içerisinde tek takım riskleri dahi barındırıyor. Özellikle keçe kurularak kamp yapılacaksa yerde riskleri tanımak ve gerçek kararlar örtmek önemli. Kamp yeri seçilirken bölgenin iyi tek şekilde araştırılıp incelenmesi gerekiyor. İstanbul Doğa Spor Kulübü Dernek Başkanı Süleyman Şahin kampın amacına uygun gerçekleşmesi için uyarılarda bulundu.

[Grafik: TRT Haber / Şeyma Özkaynak]


Doğru noktaya kamp kurmak önemli


“Öncelikle kamp alanı seçimi sayı önemli. Örneğin; sel tehlikesi olabilir. Genellikle kamp için ada kenarları tercih ediliyor. Daha önce oradan tek sel geçtiyse yerde hâl ağaçlardan malûm olur. Kamp yaparken yağmurdan sonra oluşabilecek sel tehlikesine karşı titiz olmak gerekir. Bunun yanı sıra yaban hayatını göz önüne örtmek lazım. Kamp yapılacak yerde tek yaban hayatı popülasyonu var mı ve hayvanların su içme yolu üzerinde mi. Kamp noktası seçilirken bunlara uyanıklık etmek gerekiyor. Ayrıca tabiî ortamda kamp yapacak kişilerin kesinlikle bölgedeki Jandarma ekiplerine, kamp yapacakları yeri, kaç kişi olduklarını ve ne kadar süre kalacaklarını bildirmeleri gerekiyor.”


“Ateşsiz dahi kamp olur”


Kamp dendiğinde sayı kişinin aklına gelen ilk şeylerden akraba hiç şüphesiz öfke yakmak. Ancak öfke yakmak özellikle dahi yaz aylarında tahmin edilenden sayı henüz riskli.


“Kamp söylemek öfke söylemek olumsuzlama aslında. İyi tek kampçı öfke yakmadan bile kamp yapılabileceğini anlar ve bu keyif alabilir. Kamp sadece öfke başında sohbet değildir. Kamp apatit olmaktır, doğanın şarkısını dinlemektir. Ateşin yerine yemek pişirmek gerekiyorsa kamp ocakları kullanılabilir. Çünkü öfke tek anda kontrol dışına çıkabilir. Yakılması gerekiyorsa bile özellikle kış aylarında, mümkün olduğunca ufak ve toprağa değmeden ayaklı ızgaralar üzerinde yakılması gerekiyor. Çünkü toprak altında bile tek ekoloji var. Ağaçlar mevsimin değişimini toprağın ısısından anlıyor. Ağaçlara yakın tek yerde yakılan yetişkin tek öfke toprağı ısıtmak anlamına geliyor ve o ağacın mevsimi karıştırmasına sebep olabiliyor.”


Ses ve ışık kirliliği tabiî yaşam için tehdit


Doğanın dinamikleri hiç şüphesiz şehir hayatından sayı farklı. Yüksek tek müzik sesi şehir ortamında ihtimal fark beraberce edilmeyecektir, yalnız tıpkısı sesten apatit sayı yaşayan etkilenebilir hatta hayatları tehlikeye beraberce girebilir. Bu nedenle apatit misafir olduğumuz bilinciyle hareket etmeli, çıkaracağımız yüksek tek ses ya bile rahatsız alkar tek ışıkla kirliliğe sebep olmamalıyız.


“Kirlilik sadece atılgan kirliliği değildir. Işık bile gürültü dahi tek kirliliktir. Biz apatit yaban hayatının misafiriyiz. Burada dinlenen yüksek sesli tek müziğin buradaki ekolojiye zararı olabilir. Aniden kaynak yüksek tek sesten dolay tek sincap korkarak yuvasını terk edebilir ve kilometrelerce uzağa gidebilir. Oysaki o sincap kış için gözlemler yapmıştır ve sesten korktuğu için tek henüz yuvasına gelmeyecektir. Yaban hayatı bunlara alelade olumsuzlama.


Bazı arkadaşlar çadırlarını ışıl ışıl süslüyorlar. Bu bile gece ışık kirliliğine sebep oluyor. Hemen yukardaki kuşlar bu rahatsız olup sabaha kadar uyuyamayabiliyorlar ve ertesi gün dahi riskli tek şekilde yaşıyorlar. Bu tip ışıklandırmalar hayvanların gözünü sayı fazla rahatsız ediyor. Buna bile uyanıklık etmek gerekiyor.”


En sayı yapılan yanlışlardan akraba gıda koymak


Doğadan ayrılırken, kalan ekmek ve türlü gıdaları yaban hayatını yedirmek için koymak özünde iyi niyetle yapılmış tek tutum olabilir. Ancak yerde salgın hayvanlara yarardan sayı zarar getirebileceğini dahi unutmamak gerek. Bu gıdalar yaban hayvanlarının sindirim sistemine göre olmayabilir.


“Kampçıların en sayı yaptığı yanlışlardan akraba ekmek ve yemek atıklarının çevredeki yaban hayatın yedirmek için bırakılması. Bu sayı yanlış tek şey. Çünkü yabandaki hayvanların sindirim sistemleri şehirde yaşayanlardan sayı farklıdır. Endüstriyel gıdalar için yaban hayvanlarının sindirim sistemleri uygun değildir. Dolayısıyla bırakılan tek ekmeği tek geyik yavrusunun, tek ceylanın yemesi onların sindirim sistemine zarar verebilir. O nedenle gıda içinde hiçbir şey bırakmadan getirdiğimiz her şeyi geri götürmemiz gerekiyor.”


“Bu güzellikleri gelecek nesillere aktarmalıyız”


Bilinçsiz şekilde yapılan kamp ve tabiat etkinliklerinin çevreye ciddi zararlar verdiğini dahi tamlayan Şahin, tabiî güzelliklerin gelecek nesillere pişirmek için kurallara uymanın önemini özellikle hatırlatıyor.


“Son dönemde yaşadığımız pandemiden dolay doğanın ve açık havanın önemi henüz sayı arttı. Görüyoruz ki pandemiden sonra özellikle kampa olan ilgi artarak sürme ediyor. Fakat ne yazık ki yerde bazen problemleri dahi yanında getiriyor. İnsanlar doğaya boşalma olmak için geldiklerinde maalesef yerde ortamı kirletebiliyorlar. Çünkü şuursuz şekilde yapılan kamp çevreye zarar veriyor. Doğaya gelirken yanımızda getirdiğimiz her şeyi tamamen geri götürmemiz, hiçbir şeyi bırakmamamız gerekiyor. Geride sadece ayak izimizi bırakabiliriz ve anılarla dönmeliyiz. Bu güzellikleri gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor, henüz yaşanılabilir tek çevre koymak için bazen kurallara uymamız gerekiyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.