Instagram‘ın öteki bireylerin gönderisini kaydettiğinizi bildirip bildirmediğini yahut birisinin DM’lerinizin ekran imajını alıp almadığını nasıl bilebilirsiniz? İşte bilmeniz gereken her şey.

Şu anda Instagram, birisi gönderilerinin, öykülerinin, Reels videoarın yahut kalıcı DM konuşmalarının ekran imajını aldıysa (veya kaydettiyse) kullanıcılara bildirimde bulunmaz. Bir gönderinin ekran kaydını alsanız dahi bildirim gitmez.

Instagram’da fotoğraf kaydedenlere berbat haber!

Fakat birinin bir işletme yahut içerik oluşturucu hesabı varsa, Instagram onlara gönderilerini kaç kişinin kaydettiğini bildirecek. Buna ek olarak daha evvelce kaybolan bir fotoğrafın yahut özel bir DM’de gönderilen görüntünün ekran manzarası alınırsa Instagram karşıdakini bilgilendirecek.

Birisi kaybolan bir fotoğraf yahut görüntünün ekran manzarasını alırsa, yanında küçük kesikli bir daire belirir. Fakat, birisi bir DM dizisindeki kamera rulosundan paylaşılan bir fotoğrafın yahut görüntünün ekran imajını alırsa, kullanıcı bilgilendirilmez. Ufak tefek ayrıntılar da olsa karşı tarafa bildirim gitmesi kimi şahıslar için zahmet yaratabilir. Kapalılık ve güvenlik güncellemeleri kapsamında ekran imgesi alındığında bildirilmesi kimi kullanıcılar için kullanışlı da olabilir. Lakin belirttiğimiz üzere ekran manzarası alındığının bildirim ile gitmesi için bu bireylerin işletme yahut içerik oluşturucu hesabına sahip olması gerekiyor. Ayrıyeten kaydolmuş görsellerde giden bildirimler olağan akıştan bir ekran imajı alırsanız etkilenmeyeceğiniz manasına da gelebilir. Kapalılık ve güvenlik kapsamında bu süreçler kullanıcılar için faydalı olacaktır.