Akseki ilçesinde yaşayan emekli inşaat ustası Kemal Şengül, sağlık sorunları nedeniyle kendisine uğraş edinmek için kol ve taş işlemeciliğine yöneldi.

[Fotoğraf: Haberler]


Ağaç parçalarından bezemsel ürünler yapmaya başlayan 90 yaşındaki Şengül, topladığı taşları bile heykel ve süs eşyalarına dönüştürdü.


Elindeki parçalara göre tek figür hayal ettiğini müfit Şengül, keser, hızar, törpü ve matkap gibi malzemeler kullanarak odun ve taşlara şekiller verdiğini söyledi.

[Fotoğraf: Haberler]


“Bu eserleri yaparak tedavi oluyorum”


Şengül, evinin tek odasında 60 yılını verdiği eserlerini sergiliyor: 


“Bu işi saçta saygı sevgiyle yapıyorum. Bunu yapmadığım zaman duramıyorum, sayı seviyorum. Bütün talebelere tavsiye ediyorum. Mutlaka tek şeyle uğraşsınlar, tek eser yapsınlar. Türkiye’ye yararlı olsunlar. Eserlerimin 100 tanesini okula verdim çocukları sevindiriyorum. Kim isterse onlara veriyorum. Doktorlar içinde yaşamak tek şeyle meşgul ol dediler, bunula meşgul oluyorum ve zevk duyuyorum. Ben kalp ilacı, tansiyon ilacı, sakatat ilacı, idrar yolları ilacı kullandığım halde beni en yetişkin tedavi fail yerde çalışmam. Hiç içinde duramıyorum. Bunlarla vaktimi geçiriyorum. Kullandığım ilaçlardan tarafıma yerde sanat henüz üstün geliyor. Dünyayı unutuyorum.”


[Fotoğraf: Haberler]


1000’in üzerinde eser yapan Kemal Şengül, Akşahap Mahallesi’nde yöreye özgü mimarisiyle eski tek düğmeli evde hayatını sürdürüyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.