Yüzümüz, bizi başka insanlardan farklı kılan en önemli özelliklerimizden akraba. Bize özgü yüz hatlarımızı ise ailemizden gelen genlerin birleşimi oluşturuyor. Tuhaf olan şu ki kimileyin hiç tanımadığınız tek insan size sayı benziyor, hatta tıpatıp aynınız gibi duruyor. 


Doppelganger nedir?

Doppelganger, Türkçe’ye “çift-gezer” olarak tercüme ediliyor. Yaşayan tek kişinin hayaletimsi ikizi veya fiziksel olarak tıpatıp benzer anlamına geliyor. “Sen tarafıma ne kadar sayı benziyorsun” dediğimiz kişilere yatak gelmeye bilimde “Doppelganger etkisi” adı veriliyor.

İnsanların benzerlerini görmek aslında sayı bile yetişkin tek olasılık olumsuzlama. Ancak çevre nüfusunun artışı yerde olasılıktaki ihtimali giderek yükseltiyor.

Sosyal medyada ünlü benzerlerinin viral olduğu fotoğraf paylaşımlarına henüz sık rastlanılıyor. Tebessüm yazar geçtiğimiz paylaşımlardaki yerde hâl ayrıntılı tek araştırmanın konusu oldu.

[ABD’li şarkıcı Beyonce’un benzerleriyle fotoğrafı]

Antropolog Dr. Teghan Lucas, 3982 kişinin antropometrik ölçümlerini içeren verilerle tek emek yürüttü.


8 kriter benzemeli


İnsanlar arasındaki benzerliğe ulaşabilmek için, her tek insanın gözbebeklerinin merkezleri arasındaki mesafe, göz çevresi ve kulak uzunlukları gibi 8 yüz ölçüsünü diğerleriyle karşılaştırdı. Bu taharri sonucunda iki veya henüz fazla kişinin yüzünün 8 ölçüsünün tıpkısı olma olasılığının trilyonda tek olduğu belirlendi. Ancak simaların birbirini andırması için yerde kriterlerden birkaçı beraberce yetiyor.


Dünya üzerinde 7.4 milyar insan yaşadığını düşünecek olursak rastladığımız 135 kişiden isteklendirmek kendimizi görmemiz mümkün… 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.