Sürekli domain sorgulama işlemi yapan domaincilerin aklından acaba bu sorguları kayıt firmaları görüyor mu ve bizden önce kayıt ederler mi sorusu geçmiş olabilir. Forumlarda bazen bu durum ile ilgili soruların sorulduğu konuları da görüyoruz. Pek çok domainci sorguladığı ve almak için listesine eklediği adreslerin birkaç saat içerisinde başkası tarafından alındığından şikayetçi olmaktadır.

Gerçekten Kayıt Firmaları Bizim Sorgularımızı İnceliyor Mu?

Bu sorunun cevabını bilmemiz mümkün olmasada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; neden olmasın? Dünya çapında günde milyonlarca doların döndüğü bir sektörden bahsediyoruz ve hepsinin olmasada bazı firmaların sık aranan kelimeleri kendilerinin satın alması çok da şaşırtıcı bir durum olmaz.

Güvenli Domain Sorgulamak İçin Ne Yapabiliriz?

Kendi alımlarımız için yıllardır kullandığımız basit bir taktiğimiz var. Türkçe adres alacaksak yabancı kayıt firmalarından, yabancı kelime adres alacaksak Türk kayıt firmalarından sorgu yapmayı tercih ettik güvenlik için.

isimyakala.com olarak bizim gibi başka komplo teorisyeni domainciler olabileceğini düşünerek internetteki en basit domain sorgulama scriptini kullarak sitemizde bir domain sorgulama ekranı oluşturduk.

Amacımız gelişmiş bir script yerine olabildiğince basit ve kimsenin izini sürmediği bir sorgu sayfası oluşturmaktı ve arzu ederseniz butona tıklayarak güven içerisinde domain ve whois sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenli Domain Sorgulama

Basit, hızlı ve güvenli domain sorgu ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Üst satırdaki bağlantıya tıklayarak sorgulama yapma ekranına ulaşabilirsiniz.