SEO topluluğundaki en büyük “efsanelerden” biri, alan adınızın yaşının SERP’lerde ne kadar iyi sıralandığınızı etkilemesidir. Bu yazıda, bu efsaneyi ortadan kaldıracağım ve alan yaşının bir SEO sıralama faktörü olmadığını göstereceğim.

Efsaneyi ortadan kaldırırken aşağıdaki soruları cevaplayacağım:

  • SEO’da alan adı yaşı nedir?
  • SEO için alan adı yaşı ne kadar önemlidir? SEO faktörü mü?
  • Eski bir alan adı daha iyi sıralamalarla ilişkili midir?
  • Google, yeni bir etki alanına sahip sitelere destek veriyor mu?
  • SEO için süresi dolmuş veya eski bir alan adı mı satın almalısınız?

SEO’da Alan Adı Yaşı Nedir?

İlk içgüdünüz, alan adının, alan adının ilk kaydedilmesinden bu yana geçen süre olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Google bunu bu şekilde hesaplamıyor.

Google Webspam ekibinin eski başkanı Matt Cutts, bir videoda WHOis verilerinin genellikle mevcut olmadığını ve ülke TLD’leri arasında değişiklik gösterebileceğini söyledi.

Bu nedenle Google, alan adını ilk ne zaman keşfettiklerine bakacaktır. İşte Matt Cutts’ın söyledikleri:

Alan yaşı, mutlaka ilk kayıt tarihine göre belirlenmez, bunun yerine geçmiş arama verilerine, yani alanı ilk gördükleri tarihe göre belirlenebilir.

Alan yaşı bir sıralama faktörü olmasa da Google, webspam ile mücadeleye yardımcı olmak için alan geçmişinizi veya yaşınızı kullanabilir ve bu konuyu makalenin ilerleyen kısımlarında ele aldım.

Alan Adı Yaşı SEO için ne kadar önemlidir? SEO faktörü mü?

Öncelikle, Google’dan John Mueller sayesinde kategorik olarak onaylayabilirim. olumsuzluk bir SEO sıralama faktörü.

Bir Twitter kullanıcısı, “günümüzün SEO’sunda alan adı yaşının hala önemli olup olmadığını” sordu ve başka bir Twitter kullanıcısından bunun yalnızca “güven değeri kazanmaya” yardımcı olduğunu söyleyen bir yanıt aldı.

Mueller konuya yanıt vererek “alan yaşının hiçbir şeye yardımcı olmadığını” doğruladı.

Mueller daha önce durumun bu olduğunu doğruladı Nisan 2017’de Twitter’da benzer bir soruya yanıt olarak.

Domain Yaşı SEO’da Önemli mi?

Evet.

Kaliteli içerik oluşturursanız, siteniz diğer web sitelerinden geri bağlantılar kazandıkça zamanla (umarız) otorite oluşturmalısınız. Daha eski siteler büyük olasılıkla bu bağlantıları çeken daha fazla içeriğe sahiptir.

Geri bağlantılar, Google’dan Gary Illyes’in yakın zamanda bir Google sıralama faktörü olduğunu onayladığı PageRank’i geçer:

Dolaylı olarak, eski alan adları yeni alan adlarından daha iyi sıralamalara sahiptir.

Google, yeni bir etki alanına sahip sitelere destek veriyor mu?

Geçmişte (5+ yıl önce), SEO’lar arasında, yeni alan adlarının sitelerin keşfedilmelerine yardımcı olmak için SERP’lerde geçici bir artış sağladığına dair genel bir his vardı.

Bu teori artık Google’dan John Mueller’in Twitter’da böyle bir destek almadıklarını doğrulayan bir açıklamaya yanıt vermesiyle çürütüldü.

Bunun tersi doğru olabilir gibi görünüyor.

Matt Cutts, Ekim 2019’da alan adı kaydından sonra arama motorunda sıralanmanın birkaç ay sürebileceğini söyledi. Cutts o zaman bile aradaki farkın küçük olduğunu onaylıyor:

Altı aylık ve bir yıllık bir alan adı arasındaki fark aslında o kadar da büyük değil. En az birkaç aydır buralarda olduğunuz sürece, arama sonuçlarında görünebildiğinizden emin olabilmelisiniz.

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Mart 2008’de alınan ve “Tarihsel Verilere Dayalı Bilgi Erişimi” başlıklı bir patent, webspam ve blackhat taktiklerinin yeni etki alanlarının bastırılmasının arkasında olmasının bir nedenini sağlıyor gibi görünüyor:

Arama motorlarını aldatmaya (spam) teşebbüs eden kişiler, genellikle atılabilir veya “geçiş” alan adlarını kullanır ve yakalanmadan önce mümkün olduğunca fazla trafik elde etmeye çalışır.

Alan adlarının meşruluğuna ilişkin bilgiler, arama motorları tarafından bu alan adlarıyla ilişkili belgeleri puanlarken kullanılabilir.

Yeni etki alanlarını kısa bir süre için engellemek, spam gönderenlerin çalkala ve yak stratejisini kullanmasını engeller.

Patent on yılı aşkın bir süre öncesine dayandığından, yeni alanların bastırılmasının hala devam ettiğinden emin olamıyorum. O zamanlar, siyah şapkalı SEO’ların her gün binlerce olmasa da yüzlerce otomatik bağlantı çalkalaması ile webspam yaygındı.

Bu uygulama, Google’ın toplu geri bağlantı üreten siteleri cezalandıran Penguen Algoritması ile yavaş yavaş ortadan kalktı. Eylül 2016’da Penguin 4, web sitelerini cezalandırmak yerine gerçek zamanlı olarak spam bağlantıların değerini düşürdü.

SEO uygulamalarındaki tüm değişikliklerin ışığında yeni alanların bastırılmasının hala gerekli olup olmadığını merak ediyorum. Algoritmanın bu kısmı değişirse veya kaldırılırsa şaşırmam.

SEO için süresi dolmuş veya eski bir alan adı mı satın almalısınız?

Yukarıda tartıştığım gibi, daha eski alan adları, daha fazla geri bağlantıya sahip oldukları için doğal olarak daha fazla PageRank’e sahip olacaktır.

Bu, onları Blog Ağlarında kullanmak, diğer sitelerine yönlendirmek veya atılabilir siteler olarak kullanmak için toplu olarak satın almaya başlayan siyah şapkalı SEO’ların gözünden kaçan bir şey değil.

Bu nedenle, Google’ın webspam ekibi, bu sitelerdeki içerik eski siteye benzemiyorsa, bu eski alanlara yapılan geri bağlantıların artık sayılmaması için çeşitli algoritmalar ekledi.

Özünde, Google bir alanın ne zaman satıldığını bilir ve PageRank’i değiştirmek için kullanılıp kullanılmadığını belirleyebilir.

Bunun ilginç bir örneği Twitter’da bir kullanıcının yeni bir site aktarımında sorun yaşaması üzerine gün yüzüne çıktı.

Görünüşe göre birisi eski bir alan satın almış ve eski alan adının PageRank’inden yararlanmak için onu yeni bir alan adına yönlendirmiş, ki bu tam olarak planlanmayacaktır.

Google, 301 yönlendirmelerini kullanırken site taşımaları için mevcut bağlantıları sayacaktır, ancak John Mueller, içeriğin kendisinin ne zaman taşındığını bildiği için Google’ın bunun gerçek bir site taşıması olduğunu bildiğini söyledi. Bu örnekte hiçbir içerik taşınmadı.

Twitter konuşmasının tamamını aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.