Domain Nasıl Alınır

Bir web siteniz varsa, kendi alan adınızı kaydetmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Bir alan adı, web sitenize başvurmak için kullanabileceğiniz “isimsoyad.com” veya “benim-firmam.com” gibi bir addır. Bir alan adı kaydetmek için bir şirket ya da kuruluş olmanız gerekmediğini unutmayın. Herhangi bir kişi de yapabilir. Peki ama Domain Nasıl Alınır?

Bir alan adı almak, ICANN adı verilen bir kuruluşla istediğiniz adı bir alan adı kayıt sitesi üzerinden kaydetmeyi içerir. Örneğin, “example.com” gibi bir isim seçerseniz, bir kayıt şirketine gitmeniz gerekecek ve bu ad için yaklaşık 10 ABD Doları ile 35 ABD doları arasında bir maliyet ödeyeceksiniz. Bu size bir yıl boyunca isim hakkını verecektir ve yılda bir kez (genellikle) aynı miktar için yenilemeniz gerekecektir. Bazı web host’ları bunu kaydedecek ve ücretsiz (genellikle sadece ticari web hostları) ismini ödeyecek, diğerleri ise sizin için yapacak, ancak kayıt ücretlerini ödemek zorunda kalacaksınız.

Bir alan adı kaydetmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey. Lütfen hareket etmeden önce hepsini okumanızdır.
Kullanmak istediğiniz birkaç iyi alan adını düşünün. Sadece bir tane düşünmek gerekmeyecek – zaten alınmış olabilir (muhtemelen).
Domain adı için ödeme yapmak için bir kredi kartına veya PayPal hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bu, tüm kayıt siteleri olmasa bile bir şarttır. Uygulamada hemen alan adı talep etmenize ve almanıza izin verecektir.