Domain Değeri Nasıl Hesaplanır

Domain adınızın kaç dolar veya lira ettiğinizi hiç merak ettiniz mi? Bu konuda hesaplama yapan bazı internet araçları vardır. Domain Değeri Nasıl Hesaplanır konusunda ücretsiz olarak sunulan bu araçlar (domain tools), domain adınızın özelliklerini inceleyip, birkaç dakika içinde size piyasa değerinin ne kadar olabileceğini ortalama olarak vermektedir. Domain Değeri Nasıl Hesaplanır diye düşünüyorsanız, bu konuda size birkaç detay vermek isteriz.

Bu hesaplamalar yapılırken bazı kriterler ele alınmaktadır. Örneğin alan adınızın yaşı, Google da kaç sayfa indeks aldığı, hangi sitelerden link aldığı, ziyaretçi sayısı, daha önce düşüp düşmediği ve kaç kez el değiştirdiği, anahtar kelimelerinin sıralamadaki yeri, hangi ülkelerden giriş yapıldığı ve benzeri birçok neden etken olabilmektedir. Tabi bu sonuçlar çoğu zaman gerçeği yansıtmamaktadır. Yani domain adınıza on binlerce dolar değer biçildiğini gördüğünüz anda heyecan yapmayın. Bu domain adınızın gerçek değerini yansıtmayabilir.

Domain Değeri Hesaplama Araçları Tutarsız

Domain değeri hesaplama araçları, sadece fikir vermek açısından kullanılmaktadır. Her hangi bir resmi değer yerine geçmez. Bu hizmeti onlarca web sitesinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bölgesel uzantılara çoğu zaman değer biçilememektedir. Genellikle. com ve. net uzantıları ana domainler için uygulanmaktadır. Bu domain değerlendirme sitelerinin verdiği sonuçların hiçbir zaman bir birini tutmadığını da belirtmek isteriz. Son olarak şunu belirtmekte fayda var, domain adınızın değerini en iyi siz belirlersiniz.

Domain değeri hesaplama konusunda birçok site bulunmakta fakat maalesef bu sitelerin neredeyse hiçbiri birbirini tutmamaktadır. Üstelik bu hizmetlerin çoğu Türkçe alan adlarında tam manasıyla görevini yerine getiremiyor. Diğer bir kötü durum ise popüler webmaster forumlarında alan adı hakkında tavsiye almak isterseniz “ya başkası alırsa” korkusu ile sormak mümkün olmuyor.

Domain Sorgulama Siteleri Güvenilir Mi?

Domain sorgulama sitelerinde bile sorgulama yaptıktan dakikalar sonra bile alan adının alındığını görebiliyorsunuz. Acımasız bir sektör ve domain kayıt firmalarının sık yapılan aramaları kayıt altına alması ve daha yüksek bedele satma amacıyla kendilerinin satın almaları mantıksız gelmiyor kulağa. Linkteki sayfamızdan domainlerin durumunu güvenli bir şekilde sorgulayabilirsiniz: Domain Sorgulama

Doğru alan adını almak ve değerini belirlemek konusunda 4 etaptan oluşan aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Alan Adı Değeri Hesaplama Siteleri

Çok fazla güvenilir sonuç vermemeleri ve Türkçe domainlerde yetersiz kalmaları için önermesekte ilk adımımız domain değeri hesaplama siteleri olmalıdır. Arama motorlarında “Domain Appraisal” yazarak daha fazla alan adı değeri hesaplama sitesi bulabilirsiniz.

https://www.estibot.com
https://www.freevaluator.com
http://domainindex.com

Eğer alan adı yerine site alacaksanız o zaman aldığınız sitenin ne kadar emek istediği ve aylık geliri de hesaba katılmalıdır. Genelde websiteleri harcanan zaman ve masraflar göz önüne alınarak 5 aylık geliri veya 20 aylık geliri gibi rakamlara satılmaktadır. Daha az uğraş gerektiren ve sektöründe lider siteler, kolayca sıralama kaybetmeyecek siteler yüksek katsayı ile çarpılmaktadır. Daha çok uğraş gerektiren veya adwords reklam çıkışı, hosting masrafları gibi maliyetli olan siteler ise daha düşük katsayı ile çarpılarak değeri belirlenmelidir.

Benzer Alan Adlarının Fiyatlarını Öğrenme

Aşağıdaki listede dünya ve Türkiye piyasasında önde gelen 3 adet siteye girerek benzer domainlerin satılık fiyatlarını görebilirsiniz.

https://sedo.com
https://tr.godaddy.com/
https://www.alanadlari.com/

Bu siteler ve önde gelen iki webmaster forumu olan R10.net ve wmaraci.com adreslerindeki domain satış kategorilerine bakarak yeni domain alımlarınızdan önce domainlerin değerleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Eğer bulduğunuz boşta olan bir alan adı yoksa geçmiş yılların satış listelerini inceleyerek hangi alan adlarının daha değerli olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Unutmayın bu satışlarda sadece domainin jenerik olması değil, domain yaşı, ban durumu gibi etkenlerde söz konusu olabilir.

Alan Adının Diğer Uzantılardaki Popülerliği

https://uniregistry.com/ sitesinden alacağınız alan adının diğer uzantılarının dolu veya boş olma durumlarını sorgulayabilirsiniz. İlk akla gelenlerin dışında hatta belkide daha önce hiç duymadığınız farklı uzantıları bu sitede tek seferde sorgulayabilir ve alacağınız domainin popülerliğini görebilirsiniz.

isimyakala.com Ekibine Danışın

Almayı planladığınız domainler hakkında bizden ücretsiz olarak tavsiye isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sitemizin üst kısmında bulunan domain tavsiye linkinden veya domain soru cevap linkinden bize ulaşabilirsiniz.