Alan Adı Nedir

Son 30 yılın devrim niteliğinde sayılan buluşu olan alan adları konusunda en sık sorular soru: Alan Adı Nedir sorusudur. Alan adının diğer söyleniş şekli ve global kullanımı olan kelime ise Domaindir. Her iki kelimede aynı manaya gelirken tek fark; uluslar arası sektörde domain daha çok kullanılırken ülkemizde ise hem alan adı hemde domain söylenişine sıkça rastlayabiliriz.

Bir alan adı, web sitenizin adıdır. Bir alan adı, İnternet kullanıcılarının web sitenize erişebildiği adrestir. İnternetteki bilgisayarları bulmak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi numara olan IP adreslerini kullanır. Ancak, insanların sayı dizilerini hatırlaması zor. Bu nedenle, IP adreslerini kullanmak yerine Internet’teki varlıkları tanımlamak için alan adları geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Bir alan adı, herhangi bir harf ve sayı kombinasyonu olabilir ve. com, .net ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarının birleşiminde kullanılabilir. Kullanabilmeniz için alan adı kayıtlı olmalıdır. Her alan adı benzersizdir. Hiçbir iki web sitesi aynı alan adına sahip olamaz. Birisi www.alanadiniz.com adresinde yazıyorsa, web sitenize gidecek ve başka kimse yok. İnternette, alan adınız benzersiz kimliğinizdir. İnternet varlığına sahip olmayı planlayan herhangi bir kişi, işletme veya kuruluş bir alan adına yatırım yapmalıdır. Kendi alan adınıza, web sitenize ve e-posta adreslerine sahip olmak size ve işletmenize daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Bir işletmenin bir alan adı kaydettirmesinin bir başka nedeni, telif haklarını ve ticari markaları korumak, kredilendirilebilirdik oluşturmak, marka bilinirliğini artırmak ve arama motoru konumlandırmasını aramaktır.

Geçtiğimiz günlerde France.com adresinin kötüye kullanım ihlali ile Fransa hükümeti tarafından yasal yollarla alındığını da belirtmek istiyoruz. Domain dünyasında ilk gelen alır mantığı işlesede herhangi bir şirket, ülke yada benzer kurum yada kuruluşun haklarını ihlal ettiğiniz durumda elinizdeki domaini yasal yollar ile kaybedebilirsiniz.

Domain Nasıl Alınır

Domain alım işlemi oldukça basittir. Bunun için ICANN (Türkçe Açılımı: İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) ile anlaşmalı şirketlerden satın alma işlemi yapabilirsiniz. Dikkat edilecek kıstaslar güvenilir firma ve uygun fiyat sağlayan firmalar ile çalışmaktır.

Ucuza Alan Adı Kaydeden Firmalar

Bunun için biz kendi sitelerimizde sürekli olarak domain indirim fırsatlarını takip ediyor ve siz değerli takipçilerimiz ile paylaşıyoruz. Ucuza domain kaydeden firmalara örnek vermek gerekirse geçen günlerde Natro firmasında 1 Dolar ücret ile com ve net uzantılı alan adlarında kampanya düzenlenmişti. Daha önce Güzel.net.tr firmasının 13.90 TL ile .com kampanyası vardı. Dönemsel olarak bu tarz kampanyalar düzenlenebiliyor. Güncel kampanya yapan firma olarak Godaddy firmasını önerebiliriz. Yeni üyelerin ilk kez yapacağı com uzantılı domain kayıtları firmadan 5 TL gibi rakama sağlanıyor. En iyi domain kayıt firmaları için linkteki yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz. Yabancı firmalardan namesilo firması da net uzantılı kayıtlarda güzel rakamlara inen kampanyalar düzenliyor. İnternette namesilo coupon code araması yaparak ekstra 1 dolarlık indirimden de faydalanabilirsiniz ilk kayıt işlemlerinizde.

Kampanyasız Ucuza Alan Adı Kaydeden Firmalar

Eğer tüm kampanyalardan faydalandıysanız ve kampanyasız ucuza alan adı almak istiyorsanız uzantıya göre size farklı önerilerde bulunabiliriz. Son dönemde dolar ve euro’nun TL karşısında değer kazanması tamamen dövize endeksli işleyen alan adı sektörünü de etkilemiştir. Alan adı almak isteyenler geçtiğimiz yıllara göre katlanan rakamlar ile karşılaşırken, mevcut domain olanlarda yenileme masraflarında yüksek rakamlar ile karşılaşmaktadır. Eğer alacağınız uzantı org ise isimtescil firması, net ise Turhost adresleri genelde en uygun fiyatı sağlıyor. Dünyanın en çok tercih edilen alan adı uzantısı olan com için ise sürekli firmalar arasında bir rekabet bulunmaktadır.

Güncel ucuza domain kaydeden firmalar için konu altına yorum yazarak istekte bulunabilirsiniz. Varsa günün kampanyası veya en uygun firmaları size bildirebiliriz.